Böyük Britaniya ilə iqtisadi əməkdaşlığın inkişafı müzakirə olunub
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Böyük Britaniya Baş nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi Baronessa Emma Nikolsonla görüşüb.
Nazir ölkələrimiz arasında münasibətlərin inkişafını, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində əlaqələrin genişləndiyini vurğulayıb.
Bildirilib ki, Böyük Britaniya ilə səmərəli ticarət-investisiya əməkdaşlığı həyata keçirilir. Birləşmiş Krallıq Azərbaycana ən çox investisiya yatıran ölkədir.
Görüşdə həmçinin, Böyük Britaniya ilə energetika, bərpa olunan enerji sahəsində birgə layihələr, bp-nin ölkəmizdə uğurlu fəaliyyəti qeyd edilib, iqtisadi tərəfdaşlığın genişlənməsində İqtisadiyyat Nazirliyi ilə Britaniyanın Azərbaycanda Ticarət və Sənaye Palatası arasında işçi qrupun yaradılmasının əhəmiyyəti vurğulanıb.
Böyük Britaniya Baş nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi Baronessa Emma Nikolson ölkəsinin Azərbaycanla iqtisadi-ticarət əlaqələrin inkişafına önəm verdiyini, Böyük Britaniya şirkətlərinin işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə həyata keçirilən layihələrdə iştiraka maraq göstərdiyini diqqətə çatdırıb, yeni əməkdaşlıq sahələrini, birgə təşəbbüslərin reallaşdırılması imkanlarını qeyd edib. Ticarət elçisi ilk iclası bu gün keçirilən İqtisadiyyat Nazirliyi ilə Britaniyanın Azərbaycanda Ticarət və Sənaye Palatası arasında işçi qrupun iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişafında əhəmiyyətli olacağını qeyd edib. Baronessa Emma Nikolson ölkəsinə Azərbaycanın ticarət missiyalarının təşkil olunmasını təklif edib.
Görüşdə Böyük Britaniya ilə ticarət, investisiya, enerji transformasiyası üzrə tərəfdaşlığın genişləndirilməsi, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizin bərpası üzrə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
Sonra Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi və Britaniyanın Azərbaycandakı Ticarət və Sənaye Palatası arasında işçi qrupun ilk iclası keçirilib.
İclasda çıxış edən iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev Britaniyanın Azərbaycandakı Ticarət və Sənaye Palatasına fəaliyyətində uğurlar arzulayıb və yeni yaradılmış işçi qrupun biznes dairələri arasında əlaqələrin inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Böyük Britaniya Baş nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi Baronessa Emma Nikolson Britaniyanın Azərbaycandakı Ticarət və Sənaye Palatasının və Palata ilə İqtisadiyyat Nazirliyi arasında işçi qrupun səmərəli fəaliyyət göstərəcəyinə, ikitərəfli iqtisadi əlaqələrin stimullaşdırılması baxımından faydalı olacağına ümidvar olduğunu bildirib.
İclasda Britaniyanın Azərbaycandakı Ticarət və Sənaye Palatasına üzv olan şirkətlərin biznes əməliyyatları zamanı üzləşdiyi məsələlər, həmçinin şirkətlərin fəaliyyəti ilə bağlı proseslərin sadələşdirilməsi barədə təklif və rəylər dinlənilib. İclas zamanı kameral vergi yoxlamalarının asanlaşdırılması, vergi hesabatlılığının optimallaşdırılması, qeyri-rezidentlərin vergidən azad olunması ilə bağlı proseslərin sadələşdirilməsi və s. barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Министр экономики Микаил Джаббаров встретился с Баронессой Эммой Николсон, торговым представителем премьер-министра Великобритании в Азербайджане.
Министр подчеркнул развитие отношений между двумя странами, расширение связей в различных отраслях экономики.
Было отмечено, что с Великобританией осуществляется эффективное торгово-инвестиционное сотрудничество. Великобритания является крупнейшим инвестором в Азербайджане.
На встрече также были отмечены совместные проекты с Великобританией в области энергетики, возобновляемых источников энергии, успешная деятельность BP в нашей стране, расширять экономическое партнерство а также важность создания рабочей группы между Министерством экономики и Британской торгово-промышленной палатой в Азербайджане.
Торговый представитель премьер-министра Великобритании в Азербайджане Баронесса Эмма Николсон отметила, что страна придает большое значение развитию экономических и торговых отношений с Азербайджаном, и британские компании заинтересованы в участии в проектах на освобожденных территориях. Торговый посол отметил, что первое заседание рабочей группы между Министерством экономики и Британской торгово-промышленной палатой в Азербайджане, состоявшееся сегодня, будет иметь важное значение в развитии торгово-экономических отношений. Баронесса Эмма Николсон предложила своей стране организовать торговые миссии Азербайджана.
На встрече основное внимание было уделено расширению сотрудничества с Соединенным Королевством в сфере торговли, инвестиций, преобразования энергии и восстановления наших освобожденных территорий.
Затем состоялась первая встреча рабочей группы между Министерством экономики Азербайджанской Республики и Торгово-промышленной палатой Великобритании в Азербайджане.
Выступивший на встрече первый заместитель министра экономики Эльнур Алиев пожелал успехов Торгово-промышленной палате Великобритании в Азербайджане и выразил уверенность, что вновь созданная рабочая группа будет способствовать развитию отношений между деловыми кругами.
Торговый представитель премьер-министра Великобритании в Азербайджане Баронесса Эмма Николсон выразила надежду, что рабочая группа между Торгово-промышленной палатой Великобритании в Азербайджане и Палатой и Министерством экономики будет работать эффективно и будет полезна для стимулирования двусторонних экономических связей.
На встрече были выслушаны вопросы, с которыми сталкивается Британская торгово-промышленная палата в Азербайджане в ходе хозяйственной деятельности, а также предложения и мнения по упрощению процессов, связанных с деятельностью компаний. В ходе встречи стороны обменялись мнениями по вопросам упрощения камеральных налоговых проверок, оптимизации налоговой отчетности, упрощения процесса освобождения от налогообложения нерезидентов.