Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iyulun 20-də Sumqayıt şəhərində olub.
Dövlətimizin başçısı əvvəlcə Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında yeni istehsal müəssisələrinin açılış və təməlqoyma mərasimlərində iştirak edib.
Qeyd edək ki, Sumqayıt Kimya Sənaye Parkı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2011-ci il 21 dekabr tarixli Fərmanı ilə yaradılıb. Bu, Azərbaycanda yaradılmış ilk Sənaye Parkıdır. Cənubi Qafqazın ən böyük Sənaye Parkının ərazisində neft-kimya, kimya, tikinti materiallarının istehsalı və digər prioritet sənaye sahələri üzrə müəssisələr fəaliyyət göstərir, həmçinin yeni istehsal və emal müəssisələri yaradılır.
Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov dövlətimizin başçısına Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında görülən işlər barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, Sənaye Parkında ümumi investisiyaların həcmi 3,27 milyard ABŞ dollarından artıq olan 31 sahibkarlıq subyektinə rezidentlik statusu verilib. İndiyədək Sənaye Parkına rezidentlər tərəfindən 3,1 milyard ABŞ dollarına yaxın sərmayə yatırılıb. Qeydiyyata alınmış 31 rezidentdən 17-si artıq fəaliyyət göstərir. Bu gün istifadəyə veriləcək “Glassica” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti və “Azərsulfat” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti ilə Sənaye Parkında fəaliyyət göstərən müəssisələrin sayı 19-a çatacaq.
Parkın rezidentləri tərəfindən ümumilikdə 5,86 milyard manatdan çox məhsul satışı həyata keçirilib ki, bunun da 2,15 milyard manatdan çox hissəsi (36,7 faiz) ixracın payına düşür.
Diqqətə çatdırıldı ki, Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında məhsul istehsalı və ixracı istiqamətində müsbət dinamika müşahidə olunur. Statistik göstəricilərə əsasən 2021-ci ilin birinci yarısında Sənaye Parkında 794 milyon manatlıq məhsul istehsal edilmişdisə, 2022-ci ilin müvafiq dövründə 52,14 faizdən çox – 1,2 milyard manatlıq məhsul istehsal olunub. İxrac isə ötən ilin birinci yarısı (267,5 milyon manat) ilə müqayisədə 1,9 dəfə artaraq bu ilin altı ayında 508 milyon manat təşkil edib.
Məlumat verildi ki, Sənaye Parkında istehsal olunan məhsullar Türkiyə, Yaponiya, ABŞ, Kanada, İtaliya, Çin, Rusiya, Ukrayna, Belarus, Tayvan, Bolqarıstan, Rumıniya, Polşa, Finlandiya, Niderland, Makedoniya, Litva, Avstriya, Estoniya, Danimarka, Qazaxıstan, Özbəkistan, Türkmənistan, Tacikistan, Gürcüstan, Qırğızıstan, Braziliya, Misir, BƏƏ, Livan, İraq və sair ölkələrə ixrac olunur.
Əsas göstəricilərdən biri də odur ki, Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında 6 mindən çox insan daimi işlə təmin edilib.
Prezident İlham Əliyev əvvəlcə “Glassica” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin şüşə tara məhsullarının istehsalı müəssisəsi ilə tanış oldu.
Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin təsisçisi İbrahim Həsənov müəssisə barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, təməli 2021-ci il yanvarın 18-də dövlətimizin başçısı tərəfindən qoyulan, ümumi investisiya dəyəri 20 milyon manatdan çox olan müəssisədə il ərzində 90 milyon ədəd müxtəlif çeşidli rəngli şüşə tara məhsulları (butulka) istehsal olunacaq. Müəssisədə istehsal edilən məhsullar daxili tələbatı tam ödəməklə yanaşı, xarici ölkələrə də ixrac olunacaq. Sənaye Parkının 2,6 hektar ərazisində inşa edilmiş müəssisədə 160 nəfər daimi işlə təmin ediləcək. Müəssisənin layihələndirilməsi və qabaqcıl texnologiyalarla təchiz olunması Almaniyanın dünyada şüşəəritmə texnologiyaları sahəsində 135 ildən çox təcrübəyə malik “HORN Glass Industries AG” şirkəti tərəfindən həyata keçirilib.
Dövlətimizin başçısı müəssisəni işə saldı.
x x x
Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının rezidentlərindən biri də “Az-Tex-Import” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətidir. Sənaye Parkının 4 hektar ərazisində yaradılan MMC İtaliyanın qabaqcıl texnologiyalarının tətbiqi ilə “IVECO” markalı yüngül, orta və ağır tonnajlı yük və xüsusi təyinatlı avtomobillər istehsal edəcək. İnvestisiya dəyəri 19,2 milyon manat olan müəssisədə 90 nəfər daimi işlə təmin olunacaq. İl ərzində 100 ədəd avtomobilin istehsal olunacağı müəssisənin məhsulları daxili bazarda satılmaqla yanaşı, Rusiya, Gürcüstan, Türkmənistan və İrana ixrac ediləcək.
“Az-Tex-Import” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin təsisçisi Samir İbadullayev layihə barədə Prezident İlham Əliyevə məlumat verdi.
Qeyd edildi ki, hazırda ölkəmizdəki sənaye zonalarında avtomobil istehsalı sahəsində bir sıra müəssisələr mövcuddur. Belə ki, Hacıqabul Sənaye Məhəlləsində illik istehsal gücü 1500 ədəd “QAZ” və “İSUZU” markalı yük maşını və avtobus, 5000 ədəd “Chevrolet” markalı minik avtomobili olan müəssisə, Neftçala Sənaye Məhəlləsində illik istehsal gücü 10 min ədəd “Khazar” və “Peugeot” markalı minik avtomobillərinin istehsalı zavodu fəaliyyət göstərir. Növbəti mərhələdə Cəbrayıl rayonunda yerləşən “Araz Vadisi İqtisadi Zonası” Sənaye Parkında “İVECO Daily” yük avtomobillərin istehsalı layihəsi, o cümlədən kənd təsərrüfatı texnikaları və maşınlarının istehsalı üzrə İran-Azərbaycan birgə layihəsinin həyata keçirilməsi planlaşdırılır.
Bildirildi ki, sənaye zonalarında avtomobillər üçün texniki xidmət mərkəzlərinin yaradılması üzrə işlər də aparılır. Ağdam və “Araz Vadisi İqtisadi Zonası” sənaye parklarında müxtəlif markalı nəqliyyat vasitələri və texnikalara texniki xidmət, həmçinin ehtiyat hissələrinin bərpası və istehsalı layihələrinin reallaşdırılması nəzərdə tutulur. Həmçinin sənaye zonalarında nəqliyyat vasitələrinin bir çox ehtiyat hissələrinin hazırlanması da həyata keçirilir ki, bu, yerli istehsalın genişlənməsinə əlavə imkanlar yaradır.
Prezident İlham Əliyev yük və xüsusi təyinatlı avtomobillərin istehsalı müəssisəsinin təməlini qoydu.
Sonra dövlətimizin başçısı “Azərsulfat” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin yeni inşa edilmiş sulfat turşusu istehsalı müəssisəsində yaradılan şəraitlə tanış oldu.
Məlumat verildi ki, 2021-ci il yanvarın 18-də dövlətimizin başçısının iştirakı ilə təməli qoyulan sulfat turşusu istehsalı müəssisəsi Sənaye Parkının 1,5 hektar ərazisində inşa edilib. Müəssisədə mineral gübrələrin (superfosfat, amonium-sulfat) istehsalında, kimya sənayesi və metallurgiyada, neft sənayesində təmizləyici maddə kimi istifadə olunan sulfat turşusu məhsulunun istehsalı həyata keçiriləcək. Müəssisənin illik istehsal gücü 20 min tondur. Onun 10 min tonunu daxili bazar, 10 min tonunu isə ixrac üçün planlaşdırılır. Artıq Gürcüstandan “Rustavi azot” müəssisəsi ilə müqavilə bağlanılıb. Qazaxıstandan və Rusiyadan da sulfat turşusu üçün müraciətlər daxil olur. Daxili bazarda da tələbat artmaqdadır.
Qeyd edildi ki, ümumi investisiya həcmi 10 milyon manatdan çox olan müəssisənin məhsulları ilkin mərhələdə daxili tələbatın ödənilməsinə yönəldiləcək, növbəti mərhələlərdə isə Gürcüstana və Rusiyaya ixrac olunacaq.
Prezident İlham Əliyev: İşçilərin sayı nə qədərdir?
MMC-nin rəhbəri: 34 nəfər, hamısı Sumqayıt sakinləridir. Onlardan dörd nəfər Vətən müharibəsi iştirakçısıdır, bir nəfər qazimiz var. Hamısı işlə təmin olunub.
Prezident İlham Əliyev: Çox yaxşı.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev müəssisəni işə saldı.
Daha sonra “Azərbaycan Vanhong Ceramics Co” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin keramik plitələr istehsalı müəssisəsinin təməli qoyuldu.
Müəssisənin təsisçisi Fan Jian Shan Prezident İlham Əliyevə layihə barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, layihəyə əsasən Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının rezidenti “Azərbaycan Vanhong Ceramics Co” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti tərəfindən Sənaye Parkının 22,8 hektar ərazisində keramik plitələr istehsalı müəssisəsi inşa olunacaq. Müəssisədə Çinin qabaqcıl texnologiyalarının tətbiqi ilə yüksək keyfiyyətli, müxtəlif ölçülərdə keramik plitələr istehsal ediləcək. Müəssisənin məhsulları daxili bazarda satılmaqla yanaşı, region və MDB ölkələrinə ixrac olunacaq.
Məlumat verildi ki, 100 faiz Çin kapitallı layihənin investisiya dəyəri 70 milyon manata yaxındır. İllik istehsal gücü 18,5 milyon kvadratmetr keramik plitə olan müəssisədə 400 nəfər daimi işlə təmin olunacaq.
Müəssisənin təsisçisi Fan Jian Shan dedi: Bizim şirkət 1992-ci ildə yaradılıb və hazırda Çində 5 zavodumuz və dünyanın 5 ölkəsində zavodlarımız fəaliyyət göstərir. Müəssisələrimizin ümumi investisiya dəyəri 300 milyon ABŞ dollarıdır. Zavodlarımızda çalışan işçilərin sayı 4 min nəfər təşkil edir. Zavodlarımızın illik ümumi istehsal gücü 80 milyon kvadratmetrdir və ümumi illik gəliri isə 400 milyon ABŞ dollarıdır.
Prezident İlham Əliyev: Çox yaxşı. Mən gördüm ki, siz Çindən kənarda cəmi 4 ölkədə müəssisə qurmusunuz. Azərbaycan beşinci ölkədir. Dediyiniz kimi bu onu göstərir ki, Azərbaycanda investisiya iqlimi çox yaxşıdır. Burada 400 nəfər işləyəcək, yaxşı maaş alacaq. İnvestisiyaların həcmi də kifayət qədər böyükdür - 70 milyon manata yaxındır. Amma bu, hələ birinci mərhələdir. Əminəm ki, siz fəaliyyətinizi bundan sonra digər sahələrdə də genişləndirəcəksiniz.
Dövlətimizin başçısı müəssisənin təməlini qoydu.
Qeyd edək ki, Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının rezidentlərindən biri olan “4MAPS Bilgi Teknolojileri” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti Sənaye Parkının 1,5 hektar ərazisində “Tədqiqat və inkişaf, kartoqrafiya və naviqasiya xidmətlərinin təşkili” layihəsini həyata keçirəcək. Layihə çərçivəsində cəmiyyət tərəfindən Sənaye Parkında müxtəlif xidmətlər təklif edəcək 7 mərtəbəli biznes mərkəzi inşa olunacaq. Mərkəz müasir ağıllı sensorla və yüksək dəqiqliyə malik texnologiya ilə təchiz ediləcək. İnvestisiya dəyəri 10 milyon manat olan müəssisədə 750 daimi iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur.
“4MAPS Bilgi Teknolojileri” MMC-nin təsisçisi Abdullah Demirtaş Prezident İlham Əliyevə layihə barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, “4MAPS Bilgi Teknolojileri” MMC “Apple Maps” “Here Technologies” tətbiqinin MDB, Yaxın Şərq və Azərbaycan, “Yandex Maps” tətbiqinin isə Azərbaycan üzrə təmsilçisidir. Şirkətin əsas fəaliyyət sahəsi coğrafi (xəritə) məlumatların toplanması, formalaşdırılması, 3D və 4D xəritələrin istehsalı xidmətləri olsa da, yeni inşa ediləcək mərkəzdə proqram məhsulları, oyunlar, “metaverse” tətbiqlərinin hazırlanması xidmətlərinin də göstərilməsi planlaşdırılır. Layihənin reallaşdırılması ilə Şərqi Avropa, Gürcüstan, MDB, Orta Asiya ölkələri üçün xəritələrin formalaşdırılması mərkəzi (prosessinq mərkəzi) Azərbaycanda fəaliyyət göstərəcək.
Prezident İlham Əliyev: Bilirsiniz ki, Türkiyə ilə Azərbaycan arasında bir çox sahələrdə müxtəlif layihələr həyata keçirildi. Xüsusilə indi biz Qarabağda bütün bərpa işlərini bərabər görürük. Amma bu sahədə hələ ki, işlər olmamışdır. Bu, birinci layihədir.
Abdullah Demirtaş: Üç xəritədə də erməni adları azərbaycancaya təmənnasız dəyişdirildi. Allahın izni ilə, bir həftə içərisində yenidən Qarabağa gedəcəyik, bu dəfə “Google” ilə “mübarizə aparmağa”. Çünki biz “Google”un tərəfdaşı deyilik. Amma “Google” üçün buradan cihazlarımızı göndərəcək, koordinatlarımızı ötürəcək və bildirəcəyik ki, artıq Azərbaycan buraya sahibdir...
Prezident İlham Əliyev: Bəli, küçələrin, kəndlərin, şəhərlərin adları.
Abdullah Demirtaş: Hamısını dəyişdirdik. “Apple”da, “Here”də, “Yandex”də hamısını dəyişdirmişik. Avtomobilinizə də bu yaxınlarda “Here”in yenilənmiş xəritəsi gəldiyi zaman, növbəti dəfə Qarabağa səfər edəndə, inşallah, Azərbaycan dilində adları görmüş olacaqsınız.
Prezident İlham Əliyev mərkəzin təməlini qoydu.
Xüsusi qeyd olunmalıdır ki, ölkəmizdə həyata keçirilən iqtisadi siyasətin ən önəmli istiqamətlərindən biri sənayenin, xüsusilə qeyri-neft sənayesinin sürətli inkişafıdır. Dövlətimizin başçısının “Bizim uğurlu inkişafımız qeyri-neft sənayesinin hesabına təmin edilməlidir” prinsipinə əsaslanmaqla digər istiqamətlərlə yanaşı, qeyri-neft sənayesinin inkişafına da xüsusi önəm verilir, mövcud təbii və iqtisadi resurslardan səmərəli istifadə olunması, innovativ metodlarla sənaye istehsalının genişləndirilməsi, yeni istehsal sahələrinin yaradılması, yüksək əlavə dəyər yaradan rəqabətqabiliyyətli məhsul istehsalı, qabaqcıl texnologiyaların daha geniş tətbiqi istiqamətində sistemli və nəticəyönümlü tədbirlər həyata keçirilir. Bu baxımdan, hazırkı dövrün iqtisadi inkişaf tələbləri ilə uzlaşan mütərəqqi mexanizmlərin tətbiqi - sənaye zonalarının yaradılması xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Sənaye zonaları sahibkarlıq fəaliyyətinin genişləndirilməsində, biznesin innovativliyinin və səmərəliliyinin artırılmasında, yüksək texnologiyalara əsaslanan rəqabətədavamlı məhsul istehsalında, neft-qaz amilindən asılılığın azaldılmasında, qeyri-neft sektorunun inkişafında və əhalinin məşğulluq səviyyəsinin yüksəldilməsində mühüm amilə çevrilir.
Sənaye zonalarında idarəetmənin təkmilləşdirilməsi üçün Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2021-ci il 22 yanvar tarixli Fərmanı ilə İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyi yaradılıb. Agentlik 6 sənaye parkının (Sumqayıt Kimya, Pirallahı, Mingəçevir, Qaradağ, Ağdam və Cəbrayıl rayonunda yerləşən “Araz Vadisi İqtisadi Zonası” sənaye parkları), 4 sənaye məhəlləsinin (Sabirabad, Masallı, Neftçala, Hacıqabul sənaye məhəllələri) və 51 aqroparkın fəaliyyətinin təşkili, onların idarə olunması və inkişafı ilə bağlı tədbirlər hazırlayır və həyata keçirilməsini təmin edir.
Qeyd edilməlidir ki, sənaye zonalarında sahibkarlar üçün əlverişli investisiya və biznes mühiti yaradılıb. Belə ki, sənaye parklarının rezidentləri dövlət vəsaiti hesabına tam infrastruktur sistemi ilə təmin edilirlər. Rezidentlər qeydiyyata alındıqları tarixdən 10 il müddətinə əmlak, torpaq, gəlir və ya mənfəət vergilərindən, istehsal məqsədilə idxal etdikləri texnikanın, texnoloji avadanlıqların və qurğuların idxalı zamanı əlavə dəyər vergisindən və 7 il müddətinə gömrük rüsumlarından azad olunurlar.
Sənaye zonaları üzrə indiyədək 108 sahibkarlıq subyektinə rezidentlik statusu verilib və bunlardan artıq 58-i istehsal fəaliyyətinə başlayıb. Sahibkarlar tərəfindən indiyədək sənaye zonalarına 6,4 milyard manatdan çox investisiya yatırılıb və 10 min 100-dən artıq daimi iş yeri yaradılıb. Mövcud layihələr üzrə növbəti mərhələdə sənaye zonalarına əlavə 450 milyon manatdan çox investisiyanın yatırılması və 4500-dən artıq yeni iş yerinin açılması nəzərdə tutulur.
Ötən müddətdə sənaye zonalarında ümumilikdə 7,17 milyard manatlıqdan çox məhsul istehsal edilib və bunun 2,3 milyard manatlıq hissəsi (təqribən 32,7 faizi) ixrac olunub.

President Ilham Aliyev attended inauguration and groundbreaking ceremonies of new enterprises in Sumgayit Chemical Industry Park
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has visited the city of Sumgayit.
The head of state first attended the inauguration and groundbreaking ceremonies of new manufacturing enterprises in Sumgayit Chemical Industry Park.
The Sumgayit Chemical Industry Park was established by a Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated 21 December 2011. This is the first Industrial Park established in Azerbaijan. Enterprises of the petrochemical, chemical, building materials and other priority industries are operating in the largest industrial park of the South Caucasus. New production and processing enterprises are being established in the park as well.
Minister of Economy of Azerbaijan Mikayil Jabbarov informed the head of state of the work done in the Sumgayit Chemical Industry Park.
It was noted that 31 business industrial facilities with a total investment of more than 3.27 billion US dollars had been granted residency status in the Industrial Park. So far, about 3.1 billion US dollars have been invested in the Industrial Park by its residents. Seventeen out of 31 registered residents are already active. The commissioning today of the “Glassica” Closed Joint Stock Company and “Azersulfat” Limited Liability Company brings the number of enterprises operating in the Industrial Park to 19.
In total, more than 5.86 billion manats worth of products have been sold by residents of the park, of which more than 2.15 billion manats (36.7 percent) worth were exported.
It was brought to the attention of the President that there were positive dynamics in the area of production and exports of goods of the Sumgayit Chemical Industry Park. According to statistics, 794 million manats worth of products were produced in the Industrial Park in the first half of 2021, while 1.2 billion manats worth of products were manufactured in the corresponding period of 2022, which is 52.14 percent more. Exports compared to the first half of last year (267.5 million manats) have increased 1.9 times, amounting to 508 million manats in the first six months of this year.
It was reported that the products manufactured in the Industrial Park are sold in Turkiye, Japan, the USA, Canada, Italy, China, Russia, Ukraine, Belarus, Taiwan, Bulgaria, Romania, Poland, Finland, Netherlands, Macedonia, Lithuania, Austria, Estonia, Denmark, Kazakhstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Tajikistan, Georgia, Kyrgyzstan, Brazil, Egypt, the UAE, Lebanon, Iraq and other countries.
One of the key indicators is that more than 6,000 people have been provided with permanent jobs at the Sumgayit Chemical Industry Park.
First, President Ilham Aliyev reviewed the “Glassica” Closed Joint Stock Company, which produces glass containers.
The founder of the Closed Joint Stock Company, Ibrahim Hasanov, gave information about the enterprise.
It was mentioned that the total investment value of the company, the foundation of which was laid by the head of state on 18 January 2021, was more than 20 million manats. It will produce 90 million pieces of colored glass containers (bottles) a year. The products will fully meet the domestic demand and will also be exported to foreign countries. The company permanently employs a total of 160 people. Its territory covers an area of 2.6 hectares of the Industrial Park. The enterprise was designed and equipped with advanced technologies by German company “HORN Glass Industries AG”, an international company with more than 135 years of experience in the field of glass melting technologies.
The President of Azerbaijan launched the enterprise.
X  X  X
Another resident of the Sumgayit Chemical Industry Park is “Az-Tex-Import” Limited Liability Company. Established on an area of 4 hectares of the Industrial Park, the LLC will produce light, medium-sized and heavy tonnage “IVECO” trucks and special purpose vehicles with the application of advanced Italian technologies. Ninety people will be provided with permanent jobs in the enterprise, which has an investment value of 19.2 million manats. The enterprise will manufacture 100 automobiles a year. The vehicles will be sold in the domestic market and exported to Russia, Georgia, Turkmenistan and Iran.
The founder of “Az-Tex-Import” Limited Liability Company, Samir Ibadullayev, informed President Ilham Aliyev about the project.
It was noted that there were a number of enterprises specialized in automobile production in the industrial zones of Azerbaijan. In particular, the Hajigabul Industrial Estate is home to an enterprise with an annual production capacity of 1,500 “GAZ” and “ISUZU” trucks and buses and 5,000 “Chevrolet” cars. The Neftchala Industrial Estate is home to a plant with an annual production capacity of 10,000 “Khazar” and “Peugeot” cars. At the next stage, there are plans to implement the “IVECO Daily” truck production project in the “Araz Valley Economic Zone” Industrial Park located in Jabrayil district, as well as the Iran-Azerbaijan joint project on the production of agricultural equipment and machinery.
It was reported that work on the establishment of automobile service centers in industrial zones was also underway. In Aghdam and the “Araz Valley Economic Zone” industrial parks, projects involving maintenance of various types of vehicles and equipment, as well as the restoration and production of spare parts, are on the agenda. Spare parts for vehicles are also manufactured in industrial zones, which creates additional opportunities for the expansion of local production.
President Ilham Aliyev laid the foundation of the enterprise for the production of trucks and special purpose vehicles.
X  X  X
Then the head of our state familiarized himself with the newly-built sulfuric acid production facility of “Azersulfat” Limited Liability Company.
It was noted that the sulfuric acid production facility, the foundation of which was laid with the participation of the head of state on 18 January 2021, was built on an area of 1.5 hectares of the Industrial Park. The enterprise is engaged in the production of sulfuric acid, which is used as a cleaning agent in the production of mineral fertilizers (superphosphate, ammonium sulfate), in the chemical industry and metallurgy, and in the oil industry. The annual production capacity of the enterprise is 20,000 tons. Of this, 10,000 tons are intended for the domestic market and the other 10,000 tons will be exported. A contract has already been concluded with the “Rustavi Nitrogen” enterprise from Georgia. Requests for sulfuric acid are also coming in from Kazakhstan and Russia. Demand is also on the increase in the domestic market.
It was noted that products of the enterprise with a total investment of more than 10 million manats will initially be supplied to the meeting domestic market and will be exported to Georgia and Russia at subsequent stages.
President Ilham Aliyev: What is the number of employees here?
Director of LLC: Thirty-four, and all of them are residents of Sumgayit. Four of them are veterans of the Patriotic War. We also have a ghazi. All of them have been provided with jobs.
President Ilham Aliyev: Very good!
President of Azerbaijan Ilham Aliyev launched the enterprise.
Then the President of Azerbaijan laid the foundation of the “Azerbaijan Vanhong Ceramics Co” Limited Liability Company, which specializes in the production of ceramic tiles.
Fan Jian Shan, the founder of the enterprise, informed President Ilham Aliyev of the project.
It was reported that according to the project, “Azerbaijan Vanhong Ceramics Co” Limited Liability Company, a resident of the Sumgayit Chemical Industry Park, will build a ceramic tile production facility on an area of 22.8 hectares of the Industrial Park. High-quality ceramic tiles of various sizes will be produced at the enterprise using advanced Chinese technologies. In addition to being sold in the domestic market, the company's products will be exported to the region and the CIS countries.
It was noted that the investment value of fully Chinese project was close to 70 million manats. A total of 400 people will be permanently employed in the enterprise with an annual production capacity of 18.5 million square meters of ceramic tiles.
Fan Jian Shan, the founder of the enterprise, said: Our company was founded in 1992, and currently we have five factories in China and five elsewhere in the world. The total investment value of our enterprises is 300 million US dollars. The number of employees working in our factories is 4,000 people. The total annual production capacity of our factories is 80 million square meters and the total annual revenue is 400 million US dollars.
President Ilham Aliyev: Very good! I noticed that you had established enterprises in only four countries outside of China. Azerbaijan is the fifth country. As you said, this shows that the investment climate in Azerbaijan is very good. Four hundred people will work here and receive good salaries. The volume of investments is quite large – close to 70 million manats. But this is only the first stage. I am sure that you will expand your activities in other areas as well.
The head of state laid the foundation of the enterprise.
“4MAPS Information Technologies” Limited Liability Company, one of the residents of the Sumgayit Chemical Industry Park, will implement a project entitled “Organization of research and development, cartography and navigation services” on an area of 1.5 hectares of the Industrial Park. Within the framework of the project, a 7-storey business center will be built in the Industrial Park, which will offer a number of services. The center will be equipped with high-precision technology and a smart sensor. There are plans to create 750 permanent jobs in the enterprise with an investment value of 10 million manats.
Abdulla Demirtas, the founder of “4MAPS Bilgi Teknolojileri” LLC, informed President Ilham Aliyev of the project.
It was reported that “4MAPS Bilgi Teknolojileri” LLC is a representative of “Apple Maps” and “Here Technologies” applications in the CIS, Middle East and Azerbaijan, and “Yandex Maps” application in Azerbaijan. Although the main field of the company’s activity is geographic (map) data collection, 3D and 4D map production services, it also intends to develop software products, games and “metaverse” application development services in the newly built center. The project will enable the operation of a processing center for Eastern Europe, Georgia, CIS, Central Asian countries in Azerbaijan.
President Ilham Aliyev: You are probably aware that various projects have been implemented between Turkiye and Azerbaijan in many fields. We are seeing the restoration work we are doing together in Karabakh. But there has been no work in this field yet. This is the first such project.
Abdulla Demirtas: Armenian names have been changed to Azerbaijani on three maps. With God's grace, we will go to Karabakh again in a week’s time, this time to “fight” with Google. Because we are not a partner of Google, but we will send Google our devices from here, transfer our coordinates and inform that Azerbaijan already owns this place.
President Ilham Aliyev: Yes, the names of streets, villages, cities.
Abdulla Demirtas: We have changed everything. We have changed everything in “Apple”, “Here” and “Yandex”. When the updated map of “Here” installed in your vehicle recently, I hope, the next time you visit Karabakh, you will see the names in Azerbaijani.
President Ilham Aliyev laid the foundation of the center.
One of the most important directions of the economic policy being implemented in Azerbaijan is the rapid development of industry, the non-oil industry in particular. Proceeding from President Ilham Aliyev’s principle that “the successful development of the country must be ensured by the non-oil industry”, special importance is being attached to the development of the non-oil industry, the effective use of existing natural and economic resources, the expansion of industrial production through innovative methods, the creation of new production areas. Systematic and result-oriented measures are being implemented to manufacture competitive goods that create high added value and to extensively apply state-of-the-art technologies. From this point of view, the application of progressive mechanisms compatible with the requirements of economic development of the current period and the resulting establishment of industrial zones is of particular importance. Industrial zones have become an important factor in expanding entrepreneurial activity, increasing business innovation and efficiency, manufacturing competitive products based on high technologies, reducing dependence on the oil and gas factor, developing the non-oil sector, and increasing the level of employment.
In order to improve governance in industrial zones, the Economic Zones Development Agency was established under the Ministry of Economy by a Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated 22 January 2021. The Agency is responsible for organizing the operation of six industrial parks (Sumgayit, Pirallahi, Mingachevir, Garadagh, Aghdam and the Araz Valley Economic Zone industrial parks located in Jabrayil district), four industrial estates (Sabirabad, Masalli, Neftchala, Hajigabul industrial estates) and 51 agroparks. The Agency also prepares action plans and ensures their implementation to facilitate management and development.
A favorable investment and business environment has been created for entrepreneurs in industrial zones. In particular, residents of industrial parks are provided with complete infrastructure at the expense of the state. Residents are exempted from property, land, income or profit taxes for a period of 10 years from the date of their registration, from value added tax and customs duties for a period of seven years during the importation of machinery, technological equipment and facilities being imported for production purposes.
So far, 108 business entities have been granted residency status in industrial zones, and 58 of them have already started production. Entrepreneurs have so far invested more than 6.4 billion manats in industrial zones and created more than 10,100 permanent jobs. In the next phase of existing projects, more than 450 million manats will be invested in industrial zones and more than 4,500 new jobs will be created.
To date, products worth more than 7.17 billion manats have been produced in industrial zones, of which 2.3 billion manats (about 32.7 percent) worth of products have been exported.