Dövlət Xidməti un və çörək satışı bazarında monitorinqlər aparır
Hazırda dünyada baş verən iqtisadi proseslər, ərzaqlıq buğdanın əsas istehsalçısı və ixracatçısı olan Rusiya və Ukrayna arasında baş verən hərbi münaqişənin yaratdığı problemlər, tədarük riskləri, ərzaqlıq buğda ixracında məhdudiyyətlər, dünya bazarında ərzaqlıq buğdaya tələbin yüksəlməsi qiymət artımına səbəb olub. Bu və digər amillər Azərbaycanda da un və çörəyin qiymətinə təsir göstərib. Hazırda daxili bazarda unun və nəticə etibarilə, çörəyin qiymətində artım müşahidə olunur.
Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycanda ərzaqlıq buğda, un və çörəyin qiyməti tənzimlənən tariflərlə deyil, bazar iqtisadiyyatı prinsiplərinə uyğun olaraq, tələb-təklif əsasında və ərzaqlıq buğdanın dünya bazarındakı (o cümlədən, əsas idxal bazarlarındakı) qiymətinə görə formalaşır. “Sahibkarlıq fəaliyyəti haqqında” Qanuna əsasən, sahibkarlar öz məhsulları (işləri, xidmətləri) üçün qiymətləri sərbəst müəyyən edirlər. Bununla belə, dünya ərzaq bazarında qiymətin artımı fonunda ölkəmizdə un və çörəyin qiymətində manipulyasiyalara yol verilməməsi üçün İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti qanunamüvafiq tədbirlər həyata keçirir. Belə ki, Dövlət Xidməti əsassız qiymət dəyişikliyinin qarşısının alınması, qiymət formalaşması zamanı antiinhisar qanunvericiliyinə riayət olunmasına nəzarət məqsədilə istehlak bazarında mütəmadi monitorinqlər aparır.
Məlumat üçün bildirək ki, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin rəsmi internet saytında un istehsalçılarının topdansatış mərkəzləri, həmçinin məntəqələri, topdansatış qiymətləri, habelə iş vaxtı və əlaqə nömrələrinə dair məlumatlar yerləşdirilib və mütəmadi olaraq yenilənir.

Текущие экономические процессы в мире, проблемы, вызванные военным конфликтом между Россией и Украиной, которая является основным производителем и экспортером продовольственной пшеницы, риски поставок, ограничения экспорта продовольственной пшеницы, увеличение спроса на продовольственную пшеницы на мировом рынке вызвали рост цен. Эти и другие факторы повлияли на цены на муку и хлеб в Азербайджане. В настоящее время наблюдается рост цен на муку и, как следствие, на хлеб на внутреннем рынке.
Следует отметить, что цена на продовольственную пшеницу, муку и хлеб в Азербайджане определяется не регулируемыми тарифами, а в соответствии с принципами рыночной экономики, на основе спроса и предложения, и в соответствии с ценой на продовольственную пшеницу в мировой рынок (включая основные рынки импорта). Согласно Закону «О предпринимательской деятельности» предприниматели свободно определяют цены на свою продукцию (работы, услуги). Однако в целях предотвращения манипулирования ценами на муку и хлеб в нашей стране на фоне роста цен на мировом рынке продовольствия Государственная служба по антимонополии и контролю за потребительским рынком при Министерстве экономики реализует правовые меры. Так, Государственная служба проводит регулярный мониторинг на потребительском рынке в целях недопущения необоснованного изменения цен и контроля за соблюдением антимонопольного законодательства при ценообразовании.
К сведению, на официальном сайте Государственной службы по антимонополии и контролю за потребительским рынком при Министерстве экономики размещена и регулярно обновляется информация об оптовых центрах и торговых точках производителей муки, оптовых ценах, а также режиме работы и контактных телефонах.