Dövlət Xidməti un və çörək satışı bazarında monitorinqlər aparır
Hazırda dünyada baş verən iqtisadi proseslər, ərzaqlıq buğdanın əsas istehsalçısı və ixracatçısı olan Rusiya və Ukrayna arasında baş verən hərbi münaqişənin yaratdığı problemlər, tədarük riskləri, ərzaqlıq buğda ixracında məhdudiyyətlər, dünya bazarında ərzaqlıq buğdaya tələbin yüksəlməsi qiymət artımına səbəb olub. Bu və digər amillər Azərbaycanda da un və çörəyin qiymətinə təsir göstərib. Hazırda daxili bazarda unun və nəticə etibarilə, çörəyin qiymətində artım müşahidə olunur.
Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycanda ərzaqlıq buğda, un və çörəyin qiyməti tənzimlənən tariflərlə deyil, bazar iqtisadiyyatı prinsiplərinə uyğun olaraq, tələb-təklif əsasında və ərzaqlıq buğdanın dünya bazarındakı (o cümlədən, əsas idxal bazarlarındakı) qiymətinə görə formalaşır. “Sahibkarlıq fəaliyyəti haqqında” Qanuna əsasən, sahibkarlar öz məhsulları (işləri, xidmətləri) üçün qiymətləri sərbəst müəyyən edirlər. Bununla belə, dünya ərzaq bazarında qiymətin artımı fonunda ölkəmizdə un və çörəyin qiymətində manipulyasiyalara yol verilməməsi üçün İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti qanunamüvafiq tədbirlər həyata keçirir. Belə ki, Dövlət Xidməti əsassız qiymət dəyişikliyinin qarşısının alınması, qiymət formalaşması zamanı antiinhisar qanunvericiliyinə riayət olunmasına nəzarət məqsədilə istehlak bazarında mütəmadi monitorinqlər aparır.
Məlumat üçün bildirək ki, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin rəsmi internet saytında un istehsalçılarının topdansatış mərkəzləri, həmçinin məntəqələri, topdansatış qiymətləri, habelə iş vaxtı və əlaqə nömrələrinə dair məlumatlar yerləşdirilib və mütəmadi olaraq yenilənir.

The current economic processes in the world, the problems caused by the military conflict between Russia and Ukraine, which is the main producer and exporter of food wheat, supply risks, restrictions on the export of food wheat, and the increase in the demand for food wheat in the world market have caused the price increase. These and other factors have affected the price of flour and bread in Azerbaijan. Currently, there is an increase in the price of flour and, as a result, bread in the domestic market.
It should be noted that the price of food wheat, flour and bread in Azerbaijan is not determined by regulated tariffs, but in accordance with the principles of market economy, on the basis of supply and demand, and according to the price of food wheat in the world market (including the main import markets). According to the Law "On Entrepreneurial Activity", entrepreneurs freely determine the prices for their products (works, services). However, in order to prevent manipulations in the price of flour and bread in our country against the background of the price increase in the world food market, the State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control under the Ministry of Economy implements legal measures. Thus, the State Service conducts regular monitoring in the consumer market in order to prevent unjustified price changes and monitor compliance with antimonopoly legislation during price formation.
For your information, the official website of the State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control under the Ministry of Economy has posted and regularly updated information on wholesale centers and outlets of flour producers, wholesale prices, as well as working hours and contact numbers.