Standartlaşdırma və uyğunluğun qiymətləndirilməsi sahələrində Azərbaycanla Türkiyə arasında əməkdaşlıq genişləndirilir
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutunun (AZSTAND) nümayəndə heyəti Türkiyədə səfərdə olub. Səfər zamanı AZSTAND–ın əməkdaşları Türk Standartları İnstitutu (TSE), Türk Akkreditasiya (TÜRKAK) və Halal Akkreditasiyada (HAK) görüşlər keçirib, keyfiyyət infrastrukturu sahəsində Türkiyə təcrübəsi ilə yaxından tanış olublar.
Keçirilən görüşlərdə AZSTAND-ın potensialının təkmilləşdirilməsi, beynəlxalq akkreditasiya standartlarına uyğunlaşdırılma, akkreditasiya sahələrinin genişləndirilməsi üzrə əməkdaşlıq, həmçinin  Azərbaycanın İslam Ölkələrinin Standartlar və Metrologiya İnstitutunda (SMİİC) üzvlüyünün aktivləşdirilməsi və digər məsələlər müzakirə edilib. Bundan başqa, Türk Standartları İnstitutunda ISO/İEC 17065:2012 “Uyğunluğun qiymətləndirilməsi. Məhsulların, proseslərin və xidmətlərin sertifikatlaşdırılmasını aparan orqanlara dair tələblər” beynəlxalq standartı üzrə onlayn seminarda iştirak edən AZSTAND əməkdaşlarına sertifikatlar təqdim edilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycanla Türkiyə arasında İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyasının VIII iclasının protokoluna uyğun olaraq, Türk Standartları İnstitutu ilə AZSTAND arasında ikitərəfli əməkdaşlığı inkişaf etdirmək məqsədilə 2022-2023-cü illər üzrə Fəaliyyət Planı təsdiq edilib. Əldə olunan razılaşmaya əsasən,  AZSTAND-ın beynəlxalq təşkilatlarda təmsilçiliyinin genişləndirilməsi, müvafiq standartlar üzrə beynəlxalq akkreditasiyadan keçməsi, qurumun strateji inkişaf planının hazırlanması, mütəxəssislərin təlim proqramlarında iştirakı, beynəlxalq standartlar əsasında sertifikatlaşmanın həyata keçirilməsi və digər istiqamətlər üzrə qarşılıqlı əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi nəzərdə tutulub.

Сотрудничество между Азербайджаном и Турцией в области стандартизации и оценки соответствия расширяется
Делегация Азербайджанского института стандартизации (AZSTAND) подведомственного Государственной службе по антимонополии и контролю за потребительским рынком при Министерстве экономики посетила Турцию. В ходе визита сотрудники AZSTAND провели встречи в Турецком институте стандартов (TSE), Турецком центре аккредитации (TURKAK) и Халяль аккредитации (HAC) и ознакомились с опытом Турции в области инфраструктуры качества.
На встречах основное внимание уделялось повышению потенциала AZSTAND, приведению его в соответствие с международными стандартами аккредитации, расширению сотрудничества в сфере аккредитации, а также активизации членства Азербайджана в Институте стандартов и метрологии исламских стран (IMEC) и другим вопросам. Кроме того, Турецкий институт стандартов ISO/IEC 17065:2012 «Оценка соответствия. Сертификаты были вручены сотрудникам AZSTAND, принявшим участие в онлайн-семинаре по международному стандарту «Требования к органам по сертификации продукции, процессов и услуг».
Отметим, что в соответствии с протоколом VIII заседания Совместной межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Азербайджаном и Турцией утвержден План мероприятий на 2022-2023 годы по развитию двустороннего сотрудничества между Турецким институтом стандартов и AZSTAND. Согласно договору, AZSTAND расширит свое представительство в международных организациях, получит международную аккредитацию по соответствующим стандартам, разработает план стратегического развития, примет участие в программах обучения, осуществит сертификацию в соответствии с международными стандартами и будет развивать сотрудничество в других областях.