Pandemiya ilə əlaqədar yeni dövlət standartı qəbul olunub
Yeni növ koronavirus (COVID-19) infeksiyasına yoluxma hallarına qarşı görülən preventiv və profilaktik tədbirlərin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi və beynəlxalq tələblərə uyğunlaşdırılması məqsədilə ISO/PAS 45005:2020 beynəlxalq standart əsasında AZS ISO/PAS 45005:2022 “Peşə sağlamlığı və təhlükəsizliyi idarəetmə sistemləri – COVID-19 pandemiyası zamanı təhlükəsiz işləmək üzrə ümumi rəhbərlik” yeni dövlət standartı qəbul olunub.
“Keyfiyyət Assosiasiyası” İctimai Birliyinin dəstəyi ilə hazırlanan yeni standartın layihəsi İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin tabeliyində olan “Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu” publik hüquqi şəxs (AZSTAND) tərəfindən təsdiqlənib və standartlaşdırma üzrə normativ sənədlərin Dövlət Fonduna daxil edilib.
Yeni standartın tətbiqi pandemiya dövründə müəssisələrdə təhlükəsiz iş mühitinin yaradılması ilə yanaşı, onların davamlı və səmərəli fəaliyyət göstərməsinə xidmət edəcək.

В целях дальнейшего повышения качества профилактических мероприятий против новых видов коронавирусной (COVID-19) инфекции и приведения их в соответствие с международными требованиями, на основе международного стандарта ISO/PAS 45005:2020, Принят новый государственный стандарт AZS ISO/PAS 45005:2022 «Системы управления охраной труда и промышленной безопасностью» - Общие указания по безопасному труду в условиях пандемии COVID-19».
Проект нового стандарта, разработанный при поддержке Общественного объединения «Ассоциация качества», одобрен Азербайджанским институтом стандартизации (AZSTAND) – публичным юридическим лицом, подведомственным Государственной службе по антимонополии и контролю за потребительским рынком при Министерстве экономики и включен в Государственный фонд стандартизации.
Применение нового стандарта послужит созданию безопасной рабочей среды на предприятиях в условиях пандемии, а также их устойчивой и эффективной работе.