“Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu” (AZSTAND) publik hüquqi şəxsin nümayəndələri Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində keçirilən Beynəlxalq Standartlaşdırma Təşkilatının (ISO) illik toplantısında iştirak edib.
Toplantı çərçivəsində AZSTAND ilə Qazaxıstan Standartlaşdırma və Metrologiya İnstitutu arasında halal keyfiyyət infrastrukturu sahəsində Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Tərəflər halal məhsulların müvafiq standartlaşdırma fəaliyyəti üzrə təcrübə mübadiləsi, mütəxəssislərin hazırlanması, texniki əməkdaşlıq və halal məhsulların sertifikatlaşdırılmasına dair stimullaşdırıcı tədbirlər barədə razılığa gəliblər.
Razılaşmaya əsasən, halal məhsul və xidmətlərə dair standartların hazırlanması İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı - İslam Ölkələrinin Standartlaşdırma və Metrologiya İnstitutunun tələblərinə uyğun olaraq həyata keçiriləcək.

Представители публичного юридического лица «Азербайджанский институт стандартизации» (AZSTAND) приняли участие в ежегодном собрании Международной организации по стандартизации (ISO), состоявшемся в Объединенных Арабских Эмиратах.
В рамках встречи был подписан Меморандум о взаимопонимании между AZSTAND и Казахстанским институтом стандартизации и метрологии в области инфраструктуры качества халяль.
Стороны договорились об обмене опытом соответствующих мероприятий по стандартизации халяльной продукции, обучении специалистов, техническом сотрудничестве и стимулирующих мерах по сертификации халяльной продукции.
Согласно договору, подготовка стандартов на халяльную продукцию и услуги будет осуществляться в соответствии с требованиями Организации исламского сотрудничества – Института стандартизации и метрологии исламских стран.