“Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu” (AZSTAND) publik hüquqi şəxsin nümayəndələri Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində keçirilən Beynəlxalq Standartlaşdırma Təşkilatının (ISO) illik toplantısında iştirak edib.
Toplantı çərçivəsində AZSTAND ilə Qazaxıstan Standartlaşdırma və Metrologiya İnstitutu arasında halal keyfiyyət infrastrukturu sahəsində Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Tərəflər halal məhsulların müvafiq standartlaşdırma fəaliyyəti üzrə təcrübə mübadiləsi, mütəxəssislərin hazırlanması, texniki əməkdaşlıq və halal məhsulların sertifikatlaşdırılmasına dair stimullaşdırıcı tədbirlər barədə razılığa gəliblər.
Razılaşmaya əsasən, halal məhsul və xidmətlərə dair standartların hazırlanması İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı - İslam Ölkələrinin Standartlaşdırma və Metrologiya İnstitutunun tələblərinə uyğun olaraq həyata keçiriləcək.

Representatives of the public legal entity "Azerbaijan Standardization Institute" (AZSTAND) participated in the annual meeting of the International Organization for Standardization (ISO) held in the United Arab Emirates.
Within the framework of the meeting, a Memorandum of Understanding was signed between AZSTAND and Kazakhstan Institute of Standardization and Metrology in the field of halal quality infrastructure.
The parties agreed on the exchange of experience on relevant standardization activities of halal products, training of experts, technical cooperation and stimulating measures for certification of halal products.
According to the agreement, the preparation of standards for halal products and services will be carried out in accordance with the requirements of the Organization of Islamic Cooperation - Institute of Standardization and Metrology of Islamic Countries.