1980-ci ildə Bakı şəhərində anadan olub.
2002-ci ildə Bakı Dövlət Universitetini Beynəlxalq hüquq ixtisası üzrə bakalavr, 2004-cü ildə isə həmin universiteti magistratura səviyyəsində fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
2005-2006-cı illərdə “Chevening” Təqaüd Proqramı çərçivəsində İngiltərənin Uorvik (Warwick) Universitetində beynəlxalq iqtisadi hüquq üzrə magistr, 2014-2016-cı illərdə isə İspaniyanın İE Biznes Məktəbində MBA dərəcəsi alıb.
Əmək fəaliyyətinə 2002-ci ildə "Baker & Mckenzie - Cis Ltd" şirkətində hüquqşünas olaraq başlayıb, 2003-2007-ci illərdə "OMNİ" QSC-də fəaliyyətini davam etdirib. 2007-2010-cu illərdə İslam İnkişaf bankı Qrupuna daxil olan Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyasında hüquq məsləhətçisi olaraq fəaliyyət göstərib. 2010-2015-ci illərdə bir sıra özəl şirkətlərdə korporativ tənzimləmə və nəzarət üzrə müşavir, baş müdir müavini, baş menecerin müavini vəzifələrini icra edib. 2018-2021-ci illərdə "Veysəloğlu" MMC-də hüquq və daxili nəzarət üzrə rəhbər, biznesə dəstək üzrə direktor vəzifələrdə çalışıb.
2021-2022-ci illərdə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətində baş məsləhətçi vəzifəsini icra edib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 16 dekabr 2022-ci il tarixli Sərəncamı ilə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin rəis müavini vəzifəsinə təyin olunub. 2025-ci ilin fevral ayından bu təyinatadək Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyində sədrin müşaviri vəzifəsində çalışıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 10 fevral 2026-cı il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyinin sədrinin birinci müavini vəzifəsinə təyin edilib.

Джафар Бабаев Заур оглы
В 1998–2002 годах получил степень бакалавра по специальности «Международное право» в Бакинском государственном университете, а в 2002–2004 годах окончил магистратуру этого же университета.
В 2005–2006 годах в рамках стипендиальной программы Chevening получил степень магистра международного экономического права в Университете Уорика (Warwick University, Великобритания). В 2014–2016 годах обучался в "IE Business School" (Испания), где получил степень MBA.
Трудовую деятельность начал в 2002 году юристом в компании "Baker & McKenzie - CIS Ltd", продолжив свою карьеру в 2003–2007 годах в "OMNİ" ОАО.
В 2007–2010 годах работал юридическим консультантом в Исламской корпорации по развитию частного сектора, входящей в группу Исламского банка развития.
С 2010 по 2015 год занимал должности советника по корпоративному регулированию и контролю, заместителя генерального директора и заместителя главного менеджера в ряде частных компаний.
В 2018–2021 годах работал в "Veysəloğlu" MMC руководителем отдела права и внутреннего контроля, а также директором по поддержке бизнеса.
С 2021 года занимал должность главного советника в Государственном агенстве по антимонополии и контроля за потребительским рынком при Министерстве экономики.