Antiinhisar Siyasəti üzrə Dövlətlərarası Şuranın yanında Reklam üzrə Koordinasiya Şurası MDB ölkələrində maarifləndirici kampaniya başladıb
3 iyul 2023-cü il tarixində MDB ölkələrinin Antiinhisar Siyasəti üzrə Dövlətlərarası Şurasının yanında Reklam üzrə Koordinasiya Şurasının fəaliyyəti çərçivəsində reklam qanunvericiliyinin pozulması hallarının qarşısının alınması istiqamətində maarifləndirmə kampaniyası başladılıb.
Maarifləndirmə kampaniyası çərçivəsində MDB-yə üzv ölkələrdə reklam fəaliyyətini tənzimləyən səlahiyyətli orqanların, həmçinin bu dövlətlərdə reklam bazarlarının iştirakçılarının rəsmi internet səhifələrində Reklam üzrə Koordinasiya Şurasının loqosu əks olunan infoqrafik materiallar yerləşdirilib.
Bu materiallarda reklam mətnlərində “ən yaxşı”, “ilk” sözlərindən istifadə qaydaları da daxil olmaqla reklam materiallarının hazırlanmasına dair ümumi qaydaları əhatə edir.
Bu layihə sahibkarlara hazırladıqları reklamların istehlakçıları cəlbetmə xüsusiyyəti və reklam qanunvericiliyinə uyğunluğu baxımından qiymətləndirməyə kömək edəcək.
Qeyd edək ki, MDB üzv ölkələrin reklam fəaliyyətini tənzimləyən səlahiyyətli orqanlarının nümayəndələri və MDB üzv dövlətlərin reklam bazarlarının iştirakçıları Reklam üzrə Koordinasiya Şurasının 23 may 2023-cü il tarixində keçirilən növbədənkənar iclasında maarifləndirmə kampaniyasının başlanması barədə qərar qəbul edib.
MDB ölkələrinin Antiinhisar Siyasəti üzrə Dövlətlərarası Şurası yanında Reklam üzrə Koordinasiya Şurası 2004-cü ildə yaradılıb.
Şuranın əsas məqsədi 19 dekabr 2003-cü il tarixli reklam fəaliyyətinin tənzimlənməsi sahəsində MDB üzv dövlətlərin əməkdaşlığı haqqında Sazişin icrası istiqamətində üzv dövlətlərin fəaliyyətini əlaqələndirməkdir.

3 июля 2023 года под эгидой Координационного совета по рекламе при МСАП (в 8 государствах - участниках СНГ) стартовала информационная кампания, направленная на профилактику нарушений в сфере рекламы.
Информационная кампания представляет собой макеты с логотипом Совета, размещенные на официальных интернет-ресурсах и сайтах уполномоченных органов, регулирующих рекламную деятельность, и участников рекламного рынка государств – участников СНГ.
Макеты содержат общие правила создания рекламных материалов, в том числе порядок использования слов «лучший», «первый», а также вариант «рекламного бинго» - таблицы для самопроверки рекламы.
Данный проект поможет предпринимателям оценить свою рекламу на предмет привлекательности для потребителей и соответствия законодательству о рекламе.
Решение о запуске информационной кампании представители уполномоченных органов государств – участников СНГ, регулирующих рекламную деятельность, и участники рекламного рынка государств – участников СНГ приняли 23 мая 2023 года в ходе внеочередного Совета по рекламе.
Координационный совет по рекламе при Межгосударственном совете по антимонопольной политике (Совет по рекламе) создан в 2004 году.
Основная цель Совета - координация деятельности государств-участников СНГ в реализации Соглашения о сотрудничестве государств-участников Содружества Независимых Государств в сфере регулирования рекламной деятельности от 19 декабря 2003 года.