Dövlət satınalmalarında iştirak edən tərəflərin maarifləndirilməsi və məlumatlandırılması məqsədilə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti növbəti seminar keçirib. Təlim Təhsil nazirliyinin əməkdaşları üçün təşkil olunub.
Tədbirin açılışında çıxış edən Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov büdcədən ayrılan vəsaitin səmərəli istifadəsini təmin etmək üçün dövlət satınalmalarının optimal və düzgün təşkil olunmasının vacibliyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, dövlət satınalmaları sahəsində çalışan mütəxəssislərin bilik və bacarıqlarını artırmaq üçün bu cür təlimlər böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Dövlət Xidmətinin rəisi Məmməd Abbasbəyli təşkil olunan təlimlərin sahibkarlar və satınalan təşkilatlar üçün olan faydasını qeyd edib. Bildirib ki, təlim proqramı ötən il ərzində dövlət satınalmaları sahəsi üzrə nəticələri ləğv olunan müsabiqələrin və daxil olan müraciətlərin təhlili əsasında prioritetlər müəyyən edilərək hazırlanıb.
"Dövlət satınalmalarının təşkili: rəqabətlilik və səmərəliliyin təmin edilməsi" mövzusunda keçirilən interaktiv təlimdə dövlət satınalmalarının planlaşdırılması, təşkili və metodları, iddiaçıların ixtisasına dair tələblər, tender təkliflərinin qiymətləndirilməsi və müqayisəsi barədə məlumat verilib. Bununla yanaşı, tədbir iştirakçıları ilə satınalmanın nəticələri, satınalma müqaviləsinin bağlanması və idarə olunması müzakirə olunub.
Nazirliyin 200-ə yaxın nümayəndəsinin iştirak etdiyi seminarda satınalan təşkilatlar arasında mübahisəli məsələlərin həlli ilə əlaqədar fikir mübadiləsi aparılıb, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

Государственная служба по антимонополии и контролю за потребительским рынком при Министерстве экономики провела очередной семинар с целью обучения и информирования сторон, участвующих в государственных закупках. Тренинг был организован для сотрудников Министерства образования.
Выступая на открытии мероприятия, заместитель министра образования Фирудин Гурбанов подчеркнул важность оптимальной и правильной организации государственных закупок в целях обеспечения эффективного использования средств, выделяемых из бюджета. Он отметил, что подобные тренинги важны для повышения знаний и навыков специалистов, работающих в сфере госзакупок.
Глава Госслужбы Маммад Аббасбейли отметил пользу организованных тренингов для предпринимателей и закупочных организаций. Он сообщил, что программа обучения была приоритетной и подготовлена на основе анализа конкурсов, результаты которых были аннулированы в сфере госзакупок, и заявок, поступивших в течение прошлого года.
В интерактивном тренинге на тему «Организация государственных закупок: обеспечение конкурентоспособности и эффективности» была предоставлена информация о планировании, организации и методах государственных закупок, требованиях к квалификации участников торгов, оценке и сопоставлении тендерных предложений. Кроме того, с участниками мероприятия были обсуждены итоги процесса закупки, заключения и ведения договора купли-продажи.
На семинаре, в котором приняли участие около 200 представителей Министерства, состоялся обмен мнениями между закупочными организациями по решению спорных вопросов. Были даны ответы на вопросы участников.