İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin təşəbbüsü ilə “İstehlakçı hüquqlarının müdafiə mexanizmləri” mövzusu Ədliyyə Akademiyasında icbari təlim kursu proqramına və Vəkillər Kollegiyasının Hüquqi Yardım və Tədris Mərkəzinin vəkillərin ixtisasartırma kursunun proqramına daxil edilib. Bununla əlaqədar, Dövlət Xidmətinin nümayəndələri peşəkar vəkillər və vəkilliyə namizəd 119 nəfər üçün onlayn təlim keçirib.
Təlimlərin keçirilməsində məqsəd vətəndaşlara istehlakçı hüquqları ilə bağlı hüquqi yardımın keyfiyyətinin yüksəldilməsi, eləcə də istehlakçıların hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı iddia ərizələrinin düzgün tərtib edilməsinin təmin olunmasıdır.
İştirakçılara Xidmətin fəaliyyət istiqamətləri, istehlakçı anlayışı, istehlakçıların əsas hüquq və vəzifələri, istehlakçı hüquqlarının müdafiəsi barədə məlumat verilib. Təlimdə istehlakçı hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı mövcud təcrübə və məhkəmə aktları əsasında müzakirələr aparılıb, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

At the initiative of the State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control under the Ministry of Economy, the topic "Mechanisms for the protection of consumer rights" was included in the program of compulsory training at the Academy of Justice and the program of training of lawyers of the Legal Aid and Training Center. In this regard, representatives of the State Service conducted online training for professional lawyers and 119 candidates.
The purpose of the training is to improve the quality of legal assistance to citizens on consumer rights, as well as to ensure the proper preparation of claims related to the protection of consumer rights.
Participants were informed about the activities of the Service, the concept of the consumer, the basic rights and responsibilities of consumers, the protection of consumer rights. During the training, discussions were held based on existing experience and court decisions on consumer protection, participants' questions were answered.