İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin təşəbbüsü ilə “İstehlakçı hüquqlarının müdafiə mexanizmləri” mövzusu Ədliyyə Akademiyasında icbari təlim kursu proqramına və Vəkillər Kollegiyasının Hüquqi Yardım və Tədris Mərkəzinin vəkillərin ixtisasartırma kursunun proqramına daxil edilib. Bununla əlaqədar, Dövlət Xidmətinin nümayəndələri peşəkar vəkillər və vəkilliyə namizəd 119 nəfər üçün onlayn təlim keçirib.
Təlimlərin keçirilməsində məqsəd vətəndaşlara istehlakçı hüquqları ilə bağlı hüquqi yardımın keyfiyyətinin yüksəldilməsi, eləcə də istehlakçıların hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı iddia ərizələrinin düzgün tərtib edilməsinin təmin olunmasıdır.
İştirakçılara Xidmətin fəaliyyət istiqamətləri, istehlakçı anlayışı, istehlakçıların əsas hüquq və vəzifələri, istehlakçı hüquqlarının müdafiəsi barədə məlumat verilib. Təlimdə istehlakçı hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı mövcud təcrübə və məhkəmə aktları əsasında müzakirələr aparılıb, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

Госслужба провела обучение для юристов и кандидатов в адвокаты
По инициативе Государственной службы по антимонополии и контролю за потребительским рынком при Министерстве экономики тема «Механизмы защиты прав потребителей» включена в программу обязательного обучения в Академии юстиции и программу обучения юристов Центра правовой помощи и обучения. В связи с этим представители Госслужбы провели онлайн-обучение для профессиональных юристов и 119 кандидатов.
Целью обучения является повышение качества правовой помощи гражданам по вопросам прав потребителей, а также обеспечение надлежащего составления исковых требований, связанных с защитой прав потребителей.
Участники были проинформированы о деятельности Службы, понятии потребителя, основных правах и обязанностях потребителей, защите прав потребителей. В ходе тренинга были проведены обсуждения на основе имеющегося опыта и судебных решений по защите прав потребителей, даны ответы на вопросы участников.