Qida təhlükəsizliyinə dair yeni dövlət standartı qəbul edilib
Ölkədə ISO 22000:2018 beynəlxalq standartının yeni versiyası əsasında  AZS ISO 22000:2022 “Qida təhlükəsizliyi idarəetmə sistemləri - Qida zəncirində iştirak edən bütün təşkilatlara tələblər” dövlət standartı qəbul edilib.
“Keyfiyyət Assosiasiyası” İctimai Birliyinin dəstəyi ilə hazırlanan standart layihəsi İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin tabeliyində olan “Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu” publik hüquqi şəxs tərəfindən təsdiqlənərək Standartlaşdırma üzrə normativ sənədlərin Dövlət Fonduna daxil edilib.
Standartın tətbiqi ölkədə qida məhsullarının təhlükəsizliyinin və keyfiyyətinin idarə edilməsi və bu sahə üzrə qida zəncirində iştirak edən təşkilatların fəaliyyətinin beynəlxalq tələblərə uyğunlaşdırılmasına, həmçinin qida məhsullarının keyfiyyətinin yüksəldilməsinə xidmət edəcək.

Принят новый государственный стандарт безопасности пищевых продуктов
В стране принята новая версия международного стандарта ISO 22000:2018, государственный стандарт AZS ISO 22000:2022 «Системы менеджмента безопасности пищевых продуктов – требования ко всем организациям, участвующим в пищевой цепи».
Типовой проект о создании Общественного объединения «Ассоциация качества» включен в Государственный фонд стандартизации в нормативные документы по стандартизации Азербайджанским институтом стандартизации, государственным юридическим лицом, подведомственным Государственной службе по антимонополии и контролю за потребительским рынком при Министерство экономики.
Применение стандарта будет служить для управления безопасностью и качеством пищевых продуктов и для приведения деятельности участников цепи в этой области в согласование с соответствующими требованиями, а также для повышения качества дополнительных пищевых продуктов.