Qida təhlükəsizliyinə dair yeni dövlət standartı qəbul edilib
Ölkədə ISO 22000:2018 beynəlxalq standartının yeni versiyası əsasında  AZS ISO 22000:2022 “Qida təhlükəsizliyi idarəetmə sistemləri - Qida zəncirində iştirak edən bütün təşkilatlara tələblər” dövlət standartı qəbul edilib.
“Keyfiyyət Assosiasiyası” İctimai Birliyinin dəstəyi ilə hazırlanan standart layihəsi İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin tabeliyində olan “Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu” publik hüquqi şəxs tərəfindən təsdiqlənərək Standartlaşdırma üzrə normativ sənədlərin Dövlət Fonduna daxil edilib.
Standartın tətbiqi ölkədə qida məhsullarının təhlükəsizliyinin və keyfiyyətinin idarə edilməsi və bu sahə üzrə qida zəncirində iştirak edən təşkilatların fəaliyyətinin beynəlxalq tələblərə uyğunlaşdırılmasına, həmçinin qida məhsullarının keyfiyyətinin yüksəldilməsinə xidmət edəcək.

A new state standard for food safety has been adopted
The country has adopted a new version of the international standard ISO 22000: 2018, the state standard AZS ISO 22000: 2022 "Food safety management systems - requirements for all organizations involved in the food chain."
The standard project on the establishment of the “Quality Association” Public Union has been included in the State Fund for Standardization in normative documents on standardization by the Azerbaijan Standardization Institute, a public legal entity subordinated to the State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control under the Ministry of Economy.
The application of the standard will serve to manage the safety and quality of food products and to bring the activities of those involved in the chain in this area in line with relevant requirements, and to improve the quality of additional food products.