İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti ilə ADA Universiteti arasında Əməkdaşlıq Memorandumu imzalanıb.
Sənədin imzalanmasında məqsəd tərəflər arasında qarşılıqlı maraq kəsb edən sahələr üzrə əməkdaşlıq və tərəfdaşlıq münasibətlərinin təmin edilməsidir.
Sənədi Universitetin İcraçı prorektoru Fariz İsmayılzadə və Dövlət Xidmətinin rəisi Məmməd Abbasbəyli imzalayıblar.
ADA Universitetinin dövlət və özəl sektorda faəliyyət göstərən qurum və şirkətlərlə davamlı olaraq əməkdaşlıq etdiyini vurğulayan Fariz İsmayılzadə Dövlət Xidməti ilə qurulan əməkdaşlığın strateji xarakter daşıdığını, Universitetin tələbə və müəllim heyətinin elmi və praktiki potensialı vasitəsilə bu əməkdaşlığın daha da genişlənəcəyini bildirib.
Universitetlə əməkdaşlığın əhəmiyyətindən danışan Dövlət Xidmətinin rəisi Məmməd Abbasbəyli qeyd edib ki, bazarda ədalətli rəqabət mühitinin təmin olunması, keyfiyyət infrastrukturunun qurulması, dövlət satınalmalarına nəzarətin təkmilləşdirilməsi və sair qarşıya qoyulan məqsədlərə çatmaq üçün Xidmətin bilik və bacarıqlı gənclərə ehtiyacı var.
Memoranduma əsasən, tərəflər təhsil və texnologiya sahələrində innovativ fəaliyyəti sürətləndirmək məqsədilə birgə layihə və tədqiqatlar həyata keçirəcək, konfrans, təlim və seminarlar təşkil edəcəklər.
Memorandum ADA tələbələrinə istehsalat təcrübəsinin təşkilini, onların yay təcrübə proqramlarında iştirakını və sertifikatla təmin edilməsini, habelə məzunların və xüsusi istedadlı tələbələrin işlə təmin edilməsini nəzərdə tutur.
Əməkdaşlıq Memorandumu çərçivəsində Dövlət Xidmətinin əməkdaşları üçün Universitet tərəfindən İxtisasartırma kursları təşkil ediləcək, tələbələri Dövlət Xidmətinin fəaliyyəti və Xidmətdə mövcud olan vəzifələr haqda məlumatlandırmaq üçün Universitetdə “Karyera günləri” keçiriləcək. Bununla yanaşı, ikitərəfli əlaqələrdə davamlılığın təmin edilməsi, eləcə də müvafiq peşə sahələrinə uyğun kadr potensialının gücləndirilməsi istiqamətində tələbələrin kurs və buraxılış işləri, magistrantların dissertasiya mövzuları Dövlət Xidmətinin həyata keçirdiyi layihələrin məzmunu ilə əlaqələndiriləcək.

Подписан Меморандум о сотрудничестве между Государственной службой по антимонополии и контролю за потребительским рынком при Министерстве экономики и университетом АДА.
Целью подписания документа является обеспечение сотрудничества и партнерства сторон в сферах, представляющих взаимный интерес.
Документ подписали исполнительный проректор университета Фариз Исмаилзаде и начальник государственной службы Маммад Аббасбейли.
Подчеркнув, что Университет АДА постоянно сотрудничает с организациями и компаниями государственного и частного секторов, Фариз Исмаилзаде сказал, что сотрудничество с Государственной службой носит стратегический характер и будет в дальнейшем расширяться за счет научно-практического потенциала студентов и преподавателей университета.
Говоря о важности сотрудничества с университетом, начальник Государственной службы Маммад Аббасбейли сказал, что Служба нуждается в знающих и талантливых молодых людях для обеспечения справедливой конкурентной среды на рынке, построения качественной инфраструктуры, улучшения контроля за государственными закупками и достижения других целей.
Согласно меморандуму, стороны будут осуществлять совместные проекты и исследования, организовывать конференции, тренинги и семинары для ускорения инновационной деятельности в сфере образования и технологий.
Меморандум предусматривает организацию стажировок студентов АДА, их участие в программах летней практики и предоставление сертификатов, а также трудоустройство выпускников и одаренных студентов.
В рамках Меморандума о сотрудничестве в Университете будут организованы курсы повышения квалификации для государственных служащих, а в Университете будут проведены «Дни карьеры» для информирования студентов о деятельности государственной службы и имеющихся вакансиях в Службе. Кроме того, курсовые и выпускные работы студентов, темы магистерских диссертаций будут связаны с содержанием проектов, реализуемых Государственной службой для обеспечения устойчивости двусторонних отношений, а также для укрепления кадрового потенциала по соответствующим профессиям.