İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti ilə ADA Universiteti arasında Əməkdaşlıq Memorandumu imzalanıb.
Sənədin imzalanmasında məqsəd tərəflər arasında qarşılıqlı maraq kəsb edən sahələr üzrə əməkdaşlıq və tərəfdaşlıq münasibətlərinin təmin edilməsidir.
Sənədi Universitetin İcraçı prorektoru Fariz İsmayılzadə və Dövlət Xidmətinin rəisi Məmməd Abbasbəyli imzalayıblar.
ADA Universitetinin dövlət və özəl sektorda faəliyyət göstərən qurum və şirkətlərlə davamlı olaraq əməkdaşlıq etdiyini vurğulayan Fariz İsmayılzadə Dövlət Xidməti ilə qurulan əməkdaşlığın strateji xarakter daşıdığını, Universitetin tələbə və müəllim heyətinin elmi və praktiki potensialı vasitəsilə bu əməkdaşlığın daha da genişlənəcəyini bildirib.
Universitetlə əməkdaşlığın əhəmiyyətindən danışan Dövlət Xidmətinin rəisi Məmməd Abbasbəyli qeyd edib ki, bazarda ədalətli rəqabət mühitinin təmin olunması, keyfiyyət infrastrukturunun qurulması, dövlət satınalmalarına nəzarətin təkmilləşdirilməsi və sair qarşıya qoyulan məqsədlərə çatmaq üçün Xidmətin bilik və bacarıqlı gənclərə ehtiyacı var.
Memoranduma əsasən, tərəflər təhsil və texnologiya sahələrində innovativ fəaliyyəti sürətləndirmək məqsədilə birgə layihə və tədqiqatlar həyata keçirəcək, konfrans, təlim və seminarlar təşkil edəcəklər.
Memorandum ADA tələbələrinə istehsalat təcrübəsinin təşkilini, onların yay təcrübə proqramlarında iştirakını və sertifikatla təmin edilməsini, habelə məzunların və xüsusi istedadlı tələbələrin işlə təmin edilməsini nəzərdə tutur.
Əməkdaşlıq Memorandumu çərçivəsində Dövlət Xidmətinin əməkdaşları üçün Universitet tərəfindən İxtisasartırma kursları təşkil ediləcək, tələbələri Dövlət Xidmətinin fəaliyyəti və Xidmətdə mövcud olan vəzifələr haqda məlumatlandırmaq üçün Universitetdə “Karyera günləri” keçiriləcək. Bununla yanaşı, ikitərəfli əlaqələrdə davamlılığın təmin edilməsi, eləcə də müvafiq peşə sahələrinə uyğun kadr potensialının gücləndirilməsi istiqamətində tələbələrin kurs və buraxılış işləri, magistrantların dissertasiya mövzuları Dövlət Xidmətinin həyata keçirdiyi layihələrin məzmunu ilə əlaqələndiriləcək.

A Memorandum of Cooperation was signed between the State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control under the Ministry of Economy and ADA University.
The purpose of signing the document is to ensure cooperation and partnership between the parties in areas of mutual interest.
The document was signed by the Executive Vice-Rector of the University, Fariz Ismayilzade and the Head of the State Service, Mammad Abbasbayli.
Emphasizing that ADA University constantly cooperates with public and private sector organizations and companies, Fariz Ismayilzade said that the cooperation with the State Service is strategic and will be further expanded through the scientific and practical potential of the University's students and faculty.
Speaking about the importance of cooperation with the University, Head of the State Service, Mammad Abbasbayli said that the State Service needs knowledgeable and talented young people to ensure a fair competitive environment in the market, build quality infrastructure, improve control over public procurement and achieve other goals.
According to the memorandum, the parties will implement joint projects and research, organize conferences, trainings and seminars to accelerate innovative activities in the field of education and technology.
The memorandum provides ADA students with organization of internships, participation in summer internship programs and the provision of certificates, as well as the employment of graduates and gifted students.
Within the framework of the Memorandum of Cooperation, the University will organize in-service training courses for State Service employees, and "Career Days" will be held at the University to inform students about the activities and available positions of the State Service. In addition, the course and graduation work of students, master's dissertation topics will be linked to the content of projects implemented by the State Service to ensure the sustainability of bilateral relations, as well as to strengthen human resources in accordance with the relevant professions.