Türkiyə 9000-dən çox milli standartını Azərbaycana təqdim edib
Azərbaycan Respublikası ilə Türkiyə Cümhuriyyəti arasında strateji tərəfdaşlıq əlaqələri çərçivəsində İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin tabeliyində olan “Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu” publik hüquqi şəxs (AZSTAND) ilə Türk Standartları İnstitutu (TSE) arasında razılıq əldə edilib. Anlaşmaya əsasən, AZSTAND ölkə ərazisində Türkiyənin 9000-dən çox milli standartının rəsmi nəşrlərini yaymaq hüququna malik olacaq.
Türk Standartları İnstitutunun beynəlxalq tələblərə cavab verən milli standartlarının ölkəmzidə tətbiqi, insanların həyat və ya sağlamlığının, ətraf mühitin və əmlakın mühafizəsi və digər önəmli sahələrdə həyata keçirilən tədbirlərin icrasına töhvə verəcək.
Eyni zamanda, standartların tətbiqi Azərbaycan Respublikasının ərazisində mala (işə, xidmətə), onunla əlaqəli prosesə (o cümlədən idarəetmə sisteminə) və istehsal metodlarına dair norma, qayda və tövsiyələrin, habelə standartlaşdırma obyektlərinin təhlükəsizliyi və keyfiyyətinə dair minimum tələblərin müəyyən edilməsi məqsədilə qəbul olunan normativ sənədlərin hazırlanması və təkmilləşdirilməsi fəaliyyətlərində istifadə olunacaq, keyfiyyət infrastrukturunun inkişafına xidmət edəcəkdir.
Hər iki dövlət qurumu qarşılıqlı təcrübədən faydalanmaq və ticarəti asanlaşdırmaq üçün standartlaşdırma, uyğunluğun qiymətləndirilməsi (sınaq, yoxlama, sertifikatlaşdırma və s.), təlimlər və digər sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlığın gücləndirilməsi məqsədi ilə fəaliyyətlərini daha fəal şəkildə davam etdirəcəklər.

Within the context of the strategic partnership between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Turkey, an agreement has been reached between the Azerbaijan Standardization Institute public legal entity (AZSTAND) subordinate to the State Service for Antimonopoly Policy and Consumer Market Control under the Ministry of Economy, and the Turkish Standards Institute (TSE). The agreement says that AZSTAND will have the right to distribute official publications of more than 9,000 Turkish national standards in the country.
The application in our country of the national standard of the Turkish Standards Institute, which complies with international standards, will contribute to the implementation of measures taken in the field of protecting human life or health, the environment and property, and other important areas.
In addition, the application of standards will be used in the preparation and improvement of normative documents adopted to set norms, rules and recommendations on goods (work, services), related process (including management system) and production methods in the territory of the Republic of Azerbaijan, as well as minimum requirements on safety and quality of subjects of standardization, and will serve to improve a quality infrastructure.
The two government agencies will keep working more actively to reinforce bilateral cooperation in the field of standardization, conformity assessment (testing, inspection, certification, etc.), training and other areas, in order to benefit from mutual experience and facilitate trade.