Keyfiyyət sahəsində auditin aparılması üzrə yeni dövlət standartı qəbul edilib
Müəssisə və təşkilatlarda idarəetmə sistemini daim nəzarətdə saxlamaq, onun effektivliyinin qiymətləndirilməsi və artırılması məqsədilə beynəlxalq standart əsasında AZS ISO 19011:2022 “İdarəetmə sistemlərinin auditinin keçirilməsi üzrə rəhbəredici sənəd” yeni dövlət standartı qəbul edilib.
“Keyfiyyət Assosiasiyası” İctimai Birliyi tərəfindən təqdim edilən standart layihəsi İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin tabeliyində olan “Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu” publik hüquqi şəxs tərəfindən təsdiqlənərək standartlaşdırma üzrə normativ sənədlərin Dövlət Fonduna daxil edilib.
Yeni standart audit proqramının idarə edilməsi və idarəetmə sisteminin auditinin keçirilməsi üzrə təlimatları və prosedurları müəyyən edir.

A new state standard AZS ISO 19011:2022 "Guidance document on auditing of management systems" was adopted based on the international standard in order to constantly monitor the management system in enterprises and organizations, to evaluate and increase its effectiveness.
The draft standard presented by the "Quality Association" Public Union was approved by the public legal entity "Azerbaijan Standardization Institute" subordinate to State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control under the Ministry of Economy and included in the State Fund of normative documents on standardization.
The new standard specifies guidelines and procedures for managing an audit program and conducting a management system audit.