Keyfiyyət sahəsində auditin aparılması üzrə yeni dövlət standartı qəbul edilib
Müəssisə və təşkilatlarda idarəetmə sistemini daim nəzarətdə saxlamaq, onun effektivliyinin qiymətləndirilməsi və artırılması məqsədilə beynəlxalq standart əsasında AZS ISO 19011:2022 “İdarəetmə sistemlərinin auditinin keçirilməsi üzrə rəhbəredici sənəd” yeni dövlət standartı qəbul edilib.
“Keyfiyyət Assosiasiyası” İctimai Birliyi tərəfindən təqdim edilən standart layihəsi İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin tabeliyində olan “Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu” publik hüquqi şəxs tərəfindən təsdiqlənərək standartlaşdırma üzrə normativ sənədlərin Dövlət Fonduna daxil edilib.
Yeni standart audit proqramının idarə edilməsi və idarəetmə sisteminin auditinin keçirilməsi üzrə təlimatları və prosedurları müəyyən edir.

На основе международного стандарта принят новый государственный стандарт АЗС ИСО 19011:2022 «Руководящий документ по аудиту систем менеджмента» в целях постоянного мониторинга системы менеджмента на предприятиях и организациях, оценки и повышения ее эффективности.
Проект стандарта, представленный общественным объединением «Ассоциация качества», одобрен юридическим лицом публичного права «Азербайджанский институт стандартизации», подведомственный Государственной службе по антимонополии и контроля за потребительским рынком при Министерстве экономики, и включен в Государственный фонд нормативных документов по стандартизации.
Новый стандарт определяет руководящие принципы и процедуры для управления программой аудита и проведения аудита системы менеджмента.