Dövlət Xidməti mobil telefon cihazları bazarında araşdırmalar aparır
Dünyada baş verən proseslər fonunda qeyri-ərzaq məhsullarının qiymətində dəyişikliklər müşahidə olunur. İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti antiinihsar qanunvericiliyinin tələblərinin pozulmaması və haqsız rəqabətə yol verilməməsi üçün kompleks tədbirləri davam etdirir.
Bu tədbirlər çərçivəsində Dövlət Xidməti tərəfindən mobil telefon cihazları bazarında araşdırmalar zamanı təsərrüfat subyektlərinə zəruri sənəd və məlumatların təqdim olunmasına dair sorğular göndərilib.
“IRŞAD ELECTRONİCS” MMC, “İnteqral” QSC, “Soliton LTD” MMC və “ELCORE DİSTRİBUTİON AZ” MMC tərəfindən sorğuda tələb olunan sənəd və məlumatlar təqdim edilmədiyi üçün həmin təsərrüfat subyektləri barəsində iş qaldırılıb.
Aprelin 7-də “IRŞAD ELECTRONİCS” MMC-yə qarşı qaldırılan işə baxılıb, müvafiq göstərişlər verilib və təsərrüfat subyektinə qarşı maliyyə sanksiyası tətbiq edilib.
Digər təsərrüfat subyektləri üzrə işə baxılmasının nəticələri barədə məlumat veriləcək və Dövlət Xidmətinin rəsmi internet səhifəsində (https://competition.gov.az/az/page/melumat-merkezi/faydali/baxilacaq-islerin-cedveli.) yerləşdiriləcəkdir.

На фоне происходящих в мире событий наблюдаются изменения цен на непродовольственные товары. Государственная служба по антимонополии и контролю за потребительским рынком при Министерстве экономики продолжает комплексные меры по недопущению нарушения требований антимонопольного законодательства и недобросовестной конкуренции.
В рамках этих мер Госслужба направила предприятиям запросы о предоставлении необходимой документации и информации при проведении исследований рынка мобильных телефонов.
Государственная служба подала в суд на ООО «IRSHAD ELECTRONICS», ЗАО «INTEGRAL», ООО «SOLITON LTD» и ООО «ELCORE DISTRIBUTION AZ» за не предоставление необходимых документов и информации по запросу.
7 апреля рассмотрено дело в отношении ООО «IRSHAD ELECTRONICS», даны соответствующие поручения и на хозяйственный субъект наложены финансовые санкции.
Результаты рассмотрения дел по другим хозяйственным субъектам будут оглашены и размещены на официальном сайте Госслужбы (https://competition.gov.az/en/page/melumat-merkezi/faydali/baxilacaq-islerin-cedveli).