Telekommunikasiya şəbəkəsi sahəsində göstərilən xidmətlər üzrə araşdırmaların nəticəsi üzrə qərar qəbul edilib
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti “Aztelekom” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinə məxsus ümumistifadəli, telekommunikasiya şəbəkəsindən istifadə zamanı yaradılan maneələr barədə bir sıra özəl internet servis provayderlərinin müraciətləri ilə əlaqədar antiinhisar qanunvericiliyinin pozulması əlamətləri üzrə qaldırılan işə dair qərar qəbul edib.
İşə baxılması zamanı “Aztelekom” MMC tərəfindən telekommunikasiya fəaliyyətinin rəqəmsal transformasiya siyasətinə uyğun təşkilinin, həmçinin dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığının genişləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərin bu sahədə narazılıqları aradan qaldıracağı bildirilib, xidmətlərin istehlakçılara çatdırılması prosesində özəl provayderlərin daha geniş iştirakına şərait yaradılacağına, onların telekommunikasiya şəbəkəsində iştirakı barədə müraciətlərinə ayrı-seçkilik qoyulmadan qanunvericiliyin tələbləri çərçivəsində baxılacağına zəmanət verilib.
Bununla yanaşı, Dövlət Xidmətinin qərarında “Aztelekom” MMC tərəfindən telefon kommunikasiya xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində rəqabət mühitinin yaradılması üçün bazar iştirakçılarının müraciətlərinə baxılmasının, habelə şəbəkəyə giriş, icarə üzrə aydın və bərabər şərtləri nəzərdə tutan ümumi qaydaların qəbul edilməsinin, icarə tariflərinin müəyyənləşdirilməsinin, sənədlərin rəsmi internet portalında yerləşdirilməsinin 30 aprel 2022-ci il tarixədək təmin edilməsinin zəruriliyi qeyd olunub.
Dövlət Xidmətində işə baxılma zamanı “Aztelekom” MMC-nin üzərinə götürdüyü öhdəliklər, o cümlədən qeyd edilən hallar və verdiyi zəmanət nəzərə alınaraq qaldırılmış iş üzrə icraata xitam verilib.
Qərarda həmçinin, telefon kommunikasiya xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində bazar iştirakçılarının fəaliyyətinə gələcəkdə maneələrin yaradılacağı və “Aztelekom” MMC tərəfindən yuxarıda göstərilən öhdəliklərin yerinə yetirilmədiyi halda Dövlət Xidmətinin təbii inhisarlar haqqında qanunvericilikdə nəzərdə tutulan tədbirlərin görüləcəyi əks olunub.

Государственная служба по антимонополии и контролю за потребительским рынком при Министерстве экономики приняла решение возбудить иск против Общества с Ограниченной Ответственностью «Азтелеком» за нарушение антимонопольного законодательства в связи с обращениями ряда частных интернет провайдеров об использовании общедоступных телекоммуникационных сетей.
В ходе слушаний было отмечено, что организация телекоммуникационной деятельности ООО «Азтелеком» в соответствии с политикой цифровой трансформации, а также принимаемые меры по расширению государственно-частного партнерства позволят устранить недовольство в этой сфере, а обращения будут рассматриваться в рамках требований закона без какой-либо дискриминации.
Кроме того, было отмечено, что решение Госслужбы о рассмотрении обращений участников рынка по созданию конкурентной среды при оказании услуг телефонной связи ООО «Азтелеком», а также принятие общих правил предоставления доступа к сети, четкие и равные условия аренды, арендные тарифы, документы на официальном сайте должны быть предоставлены до 30 апреля 2022 года.
В ходе рассмотрения дела в Государственной службе разбирательство по делу было прекращено с учетом взятых на себя ООО «Азтелеком» обязательств, а также вышеуказанных обстоятельств и гарантий.
В решении также указано, что в дальнейшем при возникновении препятствий в деятельности участников рынка по оказанию услуг телефонной связи, а также в случае неисполнения вышеуказанных обязательств со стороны ООО «Азтелеком» Госслужба примет меры в соответствии с законодательством о естественных монополиях.