Azərbaycanda Amerika Ticarət Palatasının Komitə üzvləri ilə görüş keçirilib
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin nümayəndələri və Azərbaycanda Amerika Ticarət Palatasının (AmCham) Yüksək Tələbat İstehlak Malları (FMCG) Komitəsinin üzvləri arasında Dövlət Xidmətinin rəqabətin tənzimlənməsi, istehlakçı hüquqlarının müdafiəsi və istehlak bazarına nəzarət istiqamətləri üzrə fəaliyyətinə həsr olunmuş görüş keçirilib.
Dövlət Xidmətinin nümayəndələri qurumun fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verərək, antiinhisar nəzarəti, rəqabətin məhdudlaşdırılması və rəqabətə zidd davranışların qarşısının alınması istiqamətində davamlı institusional islahatların aparıldığını, biznes mühitinin daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə rəqabətin təşviqi üçün yeni alətlərdən istifadə olunduğunu qeyd ediblər.
Bildirilib ki, istehlakçı hüquqlarının müdafiəsində sahibkarlıq subyektlərinin rolunun artırılması və nəticə etibarı ilə istehlakçı məmnuniyyətinə nail olunması məqsədilə müxtəlif sektorlarda fəaliyyət göstərən sahibkarlarla mütəmadi görüşlər keçirilir. Bununla yanaşı tədbir iştirakçılarına Dövlət Xidməti ilə Mediasiya Şurası arasında əməkdaşlığın mahiyyəti barədə məlumat verilib.
Görüşdə həmçinin istehlakçı hüquqlarına və istehlak bazarına nəzarətə aid təkmilləşmə layihələrində strateji istiqamət və bu sahələrdə keyfiyyət infrastrukturunun rolu haqqında məlumat verilib.
Sonda Dövlət Xidmətinin nümayəndələri AmCham FMCG Komitəsinin üzvlərini maraqlandıran sualları cavablandırıb.

A meeting was held with members of the American Chamber of Commerce in Azerbaijan
Representatives of the State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control under the Ministry of Economy and members of the Committee of Fast-Moving Consumer Goods (FMCG) of the American Chamber of Commerce in Azerbaijan (AmCham) held a meeting on the regulation of competition, protection of consumer rights and consumer market control.
Giving information about the activities of the agency, the representatives of the State Service noted that ongoing institutional reforms are being carried out to prevent antitrust, restriction of competition and anti-competitive behavior, and use new tools to promote competition with the aim of improving the business environment.
It was noted that to increase the role of business entities in the protection of consumer rights and as a result to achieve consumer satisfaction, regular meetings are held with entrepreneurs operating in various sectors. In addition, the participants were informed about the essence of cooperation between the State Service and the Mediation Council.
The meeting also provided information on the strategic direction of the improvement projects related to consumer rights and consumer market control and the role of quality infrastructure in these areas.
In the end, the representatives of the State Service answered the questions of the members of the AmCham FMCG Committee.