Sosial şəbəkələrdə bəzi fiziki və hüquqi şəxslər tərəfindən uyğunluğun qiymətləndirilməsi sahəsində akkreditasiya attestatının və mənşə sertifikatının verilməsi xidmətləri təklif olunur.
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti bu cür təkliflərlə üzləşən sahibkarları diqqətli olmağa çağırır və bu xidmətləri təklif edən vasitəçi fiziki və hüquqi şəxslərin xidmətlərindən istifadə etməmələrini tövsiyə edir. Bu cür faktlarla rastlaşan sahibkarların Dövlət Xidmətinə məlumat vermələri xahiş olunur.
Məlumat üçün bildiririk ki, mənşə sertifikatlarının və uyğunluğun qiymətləndirilməsi sahəsində akkreditasiya attestatının verilməsi yalnız İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin səlahiyyətindədir. Sahibkarlıq subyektləri mənşə sertifikatlarını elektron qaydada İqtisadiyyat Nazirliyinin rəsmi internet səhifəsi vasitəsilə (https://e-services.economy.gov.az/sertifikatlar/menseForm.aspx) linkə keçid edərək ala bilərlər. Uyğunluğun qiymətləndirilməsi sahəsində akkreditasiyadan keçmək istəyən qurumlar isə Dövlət Xidmətinin tabeliyində olan “Azərbaycan Akkreditasiya Mərkəzi” publik hüquqi şəxsə müraciət etməlidirlər. Sahibkarlıq subyektləri uyğunluq sertifikatlarını vermək səlahiyyəti olan qurumların siyahısı barədə məlumatları “Azərbaycan Akkreditasiya Mərkəzi” publik hüquqi şəxsin rəsmi internet səhifəsindən (https://accreditation.gov.az/az/database/certification-organization) əldə edə bilərlər.
Qeyd olunan faktlarla bağlı araşdırmalar aparılır və qanunsuz xidmətləri təklif edən şəxslərə qarşı qanunamüvafiq tədbirlər görülür.

В социальных сетях некоторые физические и юридические лица предлагают услуги по оформлению аттестата аккредитации и сертификата происхождения в области оценки соответствия.
Государственная служба по антимонополии и контролю за потребительским рынком при Министерстве экономики призывает предпринимателей, столкнувшихся с подобными предложениями, быть осторожными и рекомендует не пользоваться услугами физических и юридических лиц-посредников, предлагающих эти услуги. Предпринимателей, столкнувшихся с такими инцидентами, просят обратиться в Госслужбу.
К сведению сообщаем, что выдачей сертификатов происхождения и аттестатов аккредитации в области оценки соответствия занимается Государственная служба по антимонополии и контролю за потребительским рынком при Министерстве экономики. Предприятия могут получить сертификаты происхождения в электронном виде через официальный сайт Министерства экономики (https://e-services.economy.gov.az/sertifikatlar/menseForm.aspx). Учреждения, желающие пройти аккредитацию в области оценки соответствия, должны обратиться в «Азербайджанский аккредитационный центр», юридическое лицо публичного права подведомственное Государственной службе. Субъекты предпринимательства могут получить информацию о перечне учреждений, уполномоченных выдавать сертификаты соответствия, на официальном сайте «Азербайджанского аккредитационного центра», юридического лица публичного права. (https://accreditation.gov.az/az/database/certification-organization).
По указанным фактам проводятся расследования и принимаются правовые меры в отношении тех, кто предлагает незаконные услуги.