Sosial şəbəkələrdə bəzi fiziki və hüquqi şəxslər tərəfindən uyğunluğun qiymətləndirilməsi sahəsində akkreditasiya attestatının və mənşə sertifikatının verilməsi xidmətləri təklif olunur.
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti bu cür təkliflərlə üzləşən sahibkarları diqqətli olmağa çağırır və bu xidmətləri təklif edən vasitəçi fiziki və hüquqi şəxslərin xidmətlərindən istifadə etməmələrini tövsiyə edir. Bu cür faktlarla rastlaşan sahibkarların Dövlət Xidmətinə məlumat vermələri xahiş olunur.
Məlumat üçün bildiririk ki, mənşə sertifikatlarının və uyğunluğun qiymətləndirilməsi sahəsində akkreditasiya attestatının verilməsi yalnız İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin səlahiyyətindədir. Sahibkarlıq subyektləri mənşə sertifikatlarını elektron qaydada İqtisadiyyat Nazirliyinin rəsmi internet səhifəsi vasitəsilə (https://e-services.economy.gov.az/sertifikatlar/menseForm.aspx) linkə keçid edərək ala bilərlər. Uyğunluğun qiymətləndirilməsi sahəsində akkreditasiyadan keçmək istəyən qurumlar isə Dövlət Xidmətinin tabeliyində olan “Azərbaycan Akkreditasiya Mərkəzi” publik hüquqi şəxsə müraciət etməlidirlər. Sahibkarlıq subyektləri uyğunluq sertifikatlarını vermək səlahiyyəti olan qurumların siyahısı barədə məlumatları “Azərbaycan Akkreditasiya Mərkəzi” publik hüquqi şəxsin rəsmi internet səhifəsindən (https://accreditation.gov.az/az/database/certification-organization) əldə edə bilərlər.
Qeyd olunan faktlarla bağlı araşdırmalar aparılır və qanunsuz xidmətləri təklif edən şəxslərə qarşı qanunamüvafiq tədbirlər görülür.

In social networks, some individuals and legal entities offer the services of issuing an accreditation certificate and a certificate of origin in the field of conformity assessment.
The State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control under the Ministry of Economy urges entrepreneurs facing such offers to be careful and recommends not to use the services of intermediary individuals and legal entities offering these services. Entrepreneurs encountering such incidents are requested to inform the State Service.
For your information, we inform you that issuing certificates of origin and accreditation certificates in the field of conformity assessment is the responsibility of the State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control under the Ministry of Economy. Undertakings can obtain certificates of origin electronically through the official website of the Ministry of Economy (https://e-services.economy.gov.az/sertifikatlar/menseForm.aspx) by clicking on the link. Institutions wishing to be accredited in the field of conformity assessment must apply to the public legal entity "Azerbaijan Accreditation Center" subordinate to the State Service. Business entities can obtain information about the list of institutions authorized to issue certificates of conformity from the official website of the public legal entity "Azerbaijan Accreditation Center" (https://accreditation.gov.az/az/database/certification-organization).
Investigations are being conducted on the mentioned facts and legal measures are taken against those who offer illegal services.