Müştəri məmnuniyyətinin təmin edilməsi, artırılması, o cümlədən bu sahədə keyfiyyətin yüksəldilməsi məqsədilə AZS ISO 10002:2022 “Keyfiyyəti idarəetmə - Müştəri məmnuniyyəti - Təşkilatda şikayətlərin idarə edilməsi üzrə rəhbəredici sənəd” yeni dövlət standartı qəbul edilib.
“Keyfiyyət Assosiyasiyası” İctimai Birliyi tərəfindən təqdim edilən standart layihəsi İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin tabeliyində olan “Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu” publik hüquqi şəxs tərəfindən təsdiqlənərək Standartlaşdırma üzrə normativ sənədlərin Dövlət Fonduna daxil edilib.
Dövlət standartı bütün fəaliyyət növləri (kommersiya və qeyri-kommersiya), o cümlədən elektron ticarət ilə bağlı şikayətlərin effektiv və səmərəli idarəetmə prosesinin işlənib hazırlanması və tətbiqi üzrə beynəlxalq prosedurları ehtiva edir.

В целях обеспечения и повышения удовлетворенности клиентов, в том числе повышения качества в этой области, принят новый государственный стандарт AZS ISO 10002:2022 «Управление качеством – Удовлетворенность клиентов – Управление жалобами в организации».
Проект стандарта, представленный общественным объединением «Ассоциация качества», был одобрен публично-правовым лицом «Азербайджанский институт стандартизации» при Государственной службе антимонополии и контролю за потребительским рынком при Министерстве экономики и включен в Государственный фонд нормативных документов по стандартизации.
Государственный стандарт включает международные процедуры по разработке и внедрению эффективного и действенного процесса управления претензиями по всем видам деятельности (коммерческой и некоммерческой), в том числе электронной коммерции.