2021-ci ildə dünyada baş verən qlobal qiymət artımı fonunda ölkəmizdə də bir sıra ərzaq məhsullarının qiymətində dəyişiklik müşahidə edilir.
Qiymət manipulyasiyalarının qarşısının alınması üçün İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti bazarda antiinhisar qanunvericiliyinin tələblərinə əməl olunmasına nəzarət məqsədilə araşdırmalara başlayıb. Dövlət Xidməti tərəfindən yerli idxalçı müəssisələrə zəruri sənəd və məlumatların təqdim olunmasına dair sorğular göndərilib.
Sorğulara əksər təsərrüfat subyektləri tərəfindən vaxtında cavab verilməsinə baxmayaraq, “Veysəloğlu” MMC tərəfindən Dövlət Xidmətinə heç bir sənəd və məlumat təqdim edilməyib. Bununla əlaqədar, Dövlət Xidməti “Veysəloğlu” MMC barəsində antiinhisar qanunvericiliyinin pozulması əlamətləri üzrə iş qaldırıb. İşə baxılması nəticəsindən asılı olaraq, təsərrüfat subyekti barəsində qanunamüvafiq tədbir görüləcəkdir.

На фоне роста мировых цен в 2021 году в нашей стране наблюдаются изменения цен на ряд продуктов питания.
В целях предотвращения манипулирования ценами Государственная служба по антимонополии и контролю за потребительским рынком при Министерстве экономики начала проверку по контролю за соблюдением антимонопольного законодательства на рынке. Госслужба направила местным импортерам запросы на предоставление необходимых документов и информации.
Несмотря на то, что большинство хозяйствующих субъектов своевременно ответили на запросы, ООО «Veyseloglu» не представило никаких документов и сведений в Государственную службу. В связи с этим Государственная служба подала в суд на ООО «Veyseloglu» по признакам нарушения антимонопольного законодательства. В зависимости от исхода дела, к хозяйствующему субъекту будут предприняты меры в судебном порядке.