2021-ci ildə dünyada baş verən qlobal qiymət artımı fonunda ölkəmizdə də bir sıra ərzaq məhsullarının qiymətində dəyişiklik müşahidə edilir.
Qiymət manipulyasiyalarının qarşısının alınması üçün İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti bazarda antiinhisar qanunvericiliyinin tələblərinə əməl olunmasına nəzarət məqsədilə araşdırmalara başlayıb. Dövlət Xidməti tərəfindən yerli idxalçı müəssisələrə zəruri sənəd və məlumatların təqdim olunmasına dair sorğular göndərilib.
Sorğulara əksər təsərrüfat subyektləri tərəfindən vaxtında cavab verilməsinə baxmayaraq, “Veysəloğlu” MMC tərəfindən Dövlət Xidmətinə heç bir sənəd və məlumat təqdim edilməyib. Bununla əlaqədar, Dövlət Xidməti “Veysəloğlu” MMC barəsində antiinhisar qanunvericiliyinin pozulması əlamətləri üzrə iş qaldırıb. İşə baxılması nəticəsindən asılı olaraq, təsərrüfat subyekti barəsində qanunamüvafiq tədbir görüləcəkdir.

At the background of global price increases in 2021, changes are observed in the prices of several food products in our country too.
To prevent price manipulation, the State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control under the Ministry of Economy has launched an investigation to monitor compliance with antitrust laws in the market. The State Service sent requests to local importers to provide the necessary documents and information.
Even though most of the economic entities responded to the inquiries in a timely manner, “Veyseloglu” LLC did not submit any documents and information to the State Service. In this regard, the State Service filed a lawsuit against “Veyseloglu” LLC on the grounds of violation of antitrust law. Depending on the outcome of the case, legal action will be taken against the business entity.