Azərbaycan və Türkiyə Metrologiya İnstitutları arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarında Nəzarət Dövlət Xidmətinin tabeliyində Azərbaycan Metrologiya İnstitutu (AzMİ) metrologiya sahəsinin təkmilləşdirilməsi və yeni ölçmə imkanlarının artırılması məqsədilə “Türkiyə Elmi və Texnoloji Tədqiqat Təşkilatının Milli Metrologiya İnstitutu” (TÜBİTAK ÜME) ilə Anlaşma Memorandumu imzalayıb.
Sənədə əsasən, tərəflər səmərəliliyin artırılması üçün milli etalonların inkişafı və yenilənməsi, dövlət etalonlarının qorunması istiqamətində birgə tədqiqat fəaliyyəti, müxtəlif növ ölçmələr üçün yeni metodologiyaların hazırlanması, sahə üzrə ekspert və məsləhətçilərin cəlb edilməsi istiqamətində birgə layihələr həyata keçirəcəklər.
İşgüzar görüş çərçivəsində TÜBİTAK ÜME-nin rəhbəri Mustafa Çetintaş AzMİ-nin ölçmə laboratoriyaları və dövlət etalon saxlayıcılarının fəaliyyəti ilə tanış olub, qurumlar arasında qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi və keyfiyyət infrastrukturu sahəsində əməkdaşlığın əhəmiyyəti barədə fikirlərini bildirib.
TÜBİTAK ÜME-nin rəhbəri Mustafa Çetintaş həmçinin, Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin rəisi Məmməd Abbasbəyli ilə görüşüb.
Görüşdə AzMİ-də yeni laboratoriyaların yaradılması, mövcud etalon laboratoriyalarının təkmilləşdirilməsi və imzalanmış Memorandum çərçivəsində əməkdaşlıq perspektivləri barədə müzakirələr aparılıb.

A Memorandum of Understanding was signed between the Metrology Institutes of Azerbaijan and Türkiye
The Azerbaijan Metrology Institute (AzMI) public legal entity subordinated to the State Service of Antimonopoly and Consumer Market Control under the Ministry of Economy has signed a Memorandum of Understanding with the "National Metrology Institute of the Turkish Scientific and Technological Research Organization" (TUBITAK UME) in order to improve the field of metrology and increase new measurement capabilities.
According to the document, the parties will implement joint projects in the direction of development and updating of national benchmarks to increase efficiency, joint research activities in the direction of protecting state benchmarks, development of new methodologies for various types of measurements, involvement of experts and consultants in the field.
Within the framework of the business meeting, Mustafa Chetintash, the head of TUBİTAK UME, got acquainted with the activities of the measurement laboratories of AzMI and the state standard keepers, and expressed his views on the importance of mutual experience exchange between institutions and cooperation in the field of quality infrastructure.
Mustafa Chetintash, head of TUBITAK UME, also met with Mammad Abbasbeyli, head of the Antimonopoly and Consumer Market Control State Service.
At the meeting, discussions were held on the creation of new laboratories at AzMI, improvement of existing reference laboratories, and cooperation prospects within the framework of the signed Memorandum.