Açıq məkanda reklam fəaliyyəti ilə bağlı seminar keçirilib
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti (AİBNDX) açıq məkanda reklam fəaliyyəti göstərən sahibkarların, müəssisə və təşkilatların maarifləndirilməsi məqsədilə seminar keçirib. Tədbir Dövlət Reklam Agentliyi və “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi ilə birgə təşkil olunub.
AİBNDX-nin nümayəndəsi Firuzə Hüseynova reklam sahəsində sahibkarların, müəssisə və təşkilatların qarşılaşdıqları məsələlər, sahibkarların hüquq və öhdəlikləri, haqsız rəqabət və reklam qanunvericiliyinin tələbləri, eləcə də bu sahədə görülmüş işlər barədə iştirakçıları məlumatlandırıb.
Dövlət Reklam Agentliyi və İçərişəhər Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin nümayəndələri açıq məkan reklamlarında əmtəə nişanından istifadə qaydaları, dil normaları, sistem üzərində hesab-fakturanın əldə edilməsi, reklam yerləşdirilməsinə dair icazə, dövlət rüsumu və ödənilən haqqın məbləği, yayımlanan reklamın formatı və digər məsələlərlə bağlı məlumat veriblər.
Qeyd edək ki, nəqliyyat vasitələrində və telekanallarda reklam sifarişi verən subyektlərin qeyd olunan sahədə maarifləndirilməsi məqsədilə cari il ərzində AİBNDX tərəfindən müvafiq seminarların keçirilməsi nəzərdə tutulur.

The State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control (AIBNDX) under the Ministry of Economy held a seminar for the purpose of educating entrepreneurs, enterprises and organizations that perform outdoor advertisement activities. The event was organized jointly with the State Advertisement Agency and "Icherisheher" State Historical-Architectural Reserve Department.
The State Service representative Firuza Huseynova informed the participants about the issues faced by entrepreneurs, enterprises and organizations in the field of advertisement, the rights and obligations of entrepreneurs, the requirements of unfair competition and advertisement legislation, as well as the work done in this field.
Representatives of the State Advertising Agency and the Icherisheher State Historical-Architectural Reserve Administration have given information regarding the rules for using the trademark in outdoor advertisement, language norms, obtaining an invoice on the system, permission to place advertisements, the state fee, the format of the broadcast advertisement and other issues.
It should be noted that for the purpose of educating subjects who order advertisement on vehicles and TV channels in the mentioned field, relevant seminars are planned to be held by the State Service during the current year.