Çoxmənzilli binalarda quraşdırılan su sayğacları üzrə araşdırmalara dair qərar qəbul edilib
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti mənzil-tikinti kooperativləri tərəfindən yeni inşa olunan çoxmənzilli binalarda su sayğaclarının quraşdırılması ilə əlaqədar antiinhisar qanunvericiliyinin pozulması əlamətləri üzrə qaldırılan işə dair qərar qəbul edib.
İşə baxılması zamanı “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti tərəfindən çoxmənzilli yaşayış binalarında istehlakçılar üçün nəzərdə tutulan suölçən cihazların sakinlərlə deyil, mənzil-tikinti kooperativləri ilə bağlanılan müqavilə əsasında quraşdırıldığı və sayğacların dəyərinin istehlakçılardan tələb edildiyi müəyyən olunub.
Qəbul edilən qərara əsasən, qanunvericiliklə müəyyən edilən qaydada tikintisi başa çatan və daxili təchizat sistemi texniki şərtlərə uyğun qurulan çoxmənzilli yaşayış binalarında mənzil mülkiyyətçiləri ilə bağlanan fərdi müqavilələr əsasında sayğacların su təchizatı müəssisəsinin hesabına quraşdırılması barədə “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinə göstəriş verilib.
Qərarda həmçinin sözügedən mənzillərin su təchizatı şəbəkəsinə qoşulmasından irəli gələn digər məsələlərin həlli, eləcə də aidiyyəti normativ hüquqi aktlar üzrə nəzərdə tutulan tədbirlərin Səhmdar Cəmiyyət tərəfindən təmin edilməsi də əksini tapıb.

Принято решение провести обследование счетчиков воды, установленных в многоквартирных домах
Государственная служба по антимонополии и  контролю за потребительским рынком при Министерстве экономики приняла решение возбудить иск против жилищно-строительных кооперативов за нарушение антимонопольного законодательства в связи с установкой счетчиков воды в новостройках многоквартирных домов.
В ходе рассмотрения дела было установлено, что счетчики воды, предназначенные для потребителей в многоквартирных жилых домах, были установлены Открытым Акционерным Обществом «Азерсу» на основании договора, заключенного с жилищными кооперативами, а не с жильцами, и стоимость счетчиков была востребована у потребителей.
Согласно решению, Открытому Акционерному Обществу «Азерсу» поручено установить счетчики за счет предприятия водоснабжения на основании индивидуальных договоров с собственниками квартир, строительство которых завершено в соответствии с законодательством и внутренняя система водоснабжения, установлена в соответствии с техническими условиями.
В решении также отражено объяснение иных вопросов, возникающих при подключении соответствующих квартир к сети водоснабжения, а также обеспечение мероприятий, предусмотренных соответствующими нормативными правовыми актами.