Çay və çay məhsullarının istehsalı, saxlanması, daşınması və satışı sahəsindəki termin və tərifləri müəyyənləşdirən AZS 905:2021 “Çay və çay məhsulları. Terminlər və təriflər” adlı yeni dövlət standartı qəbul edilib.
Standartın layihəsi “Meyvəçilik, subtropik bitkilər və çayçılıq məhsulları”nın standartlaşdırılması üzrə Texniki Komitənin təqdimatı əsasında İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin tabeliyində olan “Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu” publik hüquqi şəxs (AzStand) tərəfindən təsdiqlənərək Standartlaşdırma üzrə normativ sənədlərin Dövlət Fonduna daxil edilib.
Yeni standart ilə müəyyən olunan terminlər çay və çay məhsullarının istehsalı, saxlanması, daşınması və satışı zamanı istifadə ediləcək. Bununla yanaşı, qəbul olunan təriflərin bu sahədə olan bütün növ sənədləşmə və ədəbiyyatlarda işlənilməsi nəzərdə tutulub.

Утвержден Государственный стандарт на чай и чайную продукцию
Был принят новый государственный стандарт AZS 905:2021 определяющим термины и определения в области производства, хранения, перевозки и реализации чая и чайной продукции «Чай и чайная продукция. Термины и определения».
Проект стандарта был одобрен Азербайджанским институтом стандартизации, публичным юридическим лицом (AzStand), подведомственным Государственной службе по антимонополии и контролю за потребительским рынком при Министерстве экономики, на основании представления Технического комитета по стандартизации фруктов, субтропических растений и чайных изделий.
Определенные в новом стандарте термины будут применяться при производстве, хранении, транспортировке и реализации чая и чайной продукции. В то же время принятые определения получат развитие во всех видах документации и литературы в этой области.