Dövlət Xidmətinin un və çörəyin qiymətinə nəzarət tədbirləri
Son dövrdə dünyada baş verən iqtisadi proseslərin və COVİD-19 pandemiyasının təsirləri, 2021-ci il ərzində dünya bazarlarında ərzaqlıq buğdaya tələbin artması və buğda istehsalçısı olan ölkələrin daxili bazarı qorumaq məqsədilə həyata keçirdiyi müxtəlif proteksionist tədbirlər fonunda ərzaqlıq buğdanın qiyməti kəskin artmışdır. Əlavə olaraq, ən böyük ərzaqlıq buğda istehsalçılarından biri və Azərbaycana ixrac edilən buğdanın əsas mənbə ölkəsi olan Rusiya Federasiyasının 2021-ci ilin fevral ayından yüksək ixrac rüsumları tətbiq etməsi səbəbindən ölkəmizə idxal olunun ərzaqlıq buğdanın qiymətində 2019-cu il ilə müqayisədə təxminən 58% bahalaşma baş vermişdir.
Vurğulamaq vacibdir ki, Azərbaycanda ərzaqlıq buğdanın, unun və çörəyin qiyməti tənzimlənən tariflər əsasında deyil, bazar iqtisadiyyatı prinsiplərinə uyğun olaraq tələb-təklif əsasında formalaşır. 2021-ci il ərzində ərzaqlıq buğdanın dünya üzrə kəskin bahalaşmasının Azərbaycana təsirinin azaldılması məqsədi ilə hökumət tərəfindən ayrılmış böyük həcmdə subsidiyalar hesabına buğda və unun qiymətlərinin real qiymətlərdən aşağı saxlanılması təmin olunmuşdur. Təbii olaraq, subsidiyalar hesabına bu qiymətlərin uzunmüddətli dövrdə liberal iqtisadi tələblərə zidd olaraq qeyri-real səviyyədə saxlanılması mümkün deyildir.
Nəticədə cari ilin əvvəlindən etibarən ərzaqlıq buğda tədarükü və un istehsalı ilə məşğul olan sahibkarlıq subyektləri tərəfindən unun qiyməti ərzaqlıq buğdanın hazırkı idxal qiymətinə uyğunlaşdırılmışdır. Satış bazarında qiymət manipulasiyalarına yol verilməməsi məqsədi ilə preventiv tədbir olaraq, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti bir sıra iri ərzaqlıq buğda idxalçıları, həmçinin un və çörək istehsalçıları ilə müzakirələr aparmış və prosesin nəzarətdə saxlanılması təmin edilmişdir.
Belə ki, idxal qiymətləri və emal xərcləri nəzərə alınmaqla, hazırda bu məhsula real qiymət formalaşmış, un və çörək istehsalçıları ilə qiymətin maksimal yuxarı həddi müəyyənləşdirilmişdir: 50 kq-lıq bir kisə unun topdansatış qiyməti - 35,9 manat, 500 qr-lıq ənənəvi (dairəvi) çörəyin pərakəndə satış qiyməti - 50 qəpik, 650 qr-lıq ənənəvi (dairəvi) çörəyin pərakəndə satış qiyməti - 65 qəpik.
Dövlət Xidməti qiymət hədlərinə əməl olunması üzrə ciddi nəzarət tədbirlərini davam etdirir. İlk günlərin monitorinqlərinin nəticələrinə əsasən, unun topdansatış qiyməti 35,4- 35,9 manat arasında dəyişir.
Hazırda Dövlət Xidməti un istehsalçılarının topdansatış mərkəzləri və məntəqələri, iş vaxtları və topdansatış qiymətlərinə dair mütəmadi şəkildə yenilənəcək məlumat bazası hazırlayır və bu gün ərzində ictimaiyyətə açıqlanacaqdır.
İstehlakçılar un və çörək bazarında qiymət manipulasiyası halları ilə rastlaşdıqda, həmçinin əlaqəli məlumat almaq məqsədi ilə Dövlət Xidmətinə müraciət edə bilərlər: əlaqə telefonu: (+99412)-599-76-00.

Влияние недавних глобальных экономических процессов и пандемии COVID-19, рост спроса на продовольственную пшеницу на мировых рынках в 2021 году и различные протекционистские меры, принимаемые странами-производителями пшеницы для защиты внутреннего рынка, привели к резкому росту цен на продовольственную пшеницу. Кроме того, в связи с введением Российской Федерацией высоких экспортных пошлин, одного из крупнейших производителей продовольственной пшеницы и основного источника экспортируемой в Азербайджан пшеницы, с февраля 2021 года цена ввозимой в нашу страну продовольственной пшеницы увеличилась примерно на 58% по сравнению с 2019 годом.
Важно подчеркнуть, что цены на продовольствие в Азербайджане формируются не на основе регулируемых тарифов на пшеницу, муку и хлеб, а на основе спроса и предложения в соответствии с принципами рыночной экономики. Чтобы уменьшить влияние резкого роста цен на продовольствие на Азербайджан в 2021 году, правительство обеспечило, чтобы цены на пшеницу и муку оставались ниже реальных цен за счет крупных субсидий. Естественно, удерживать эти цены на нереальном уровне в течение долгого времени, вопреки либеральным экономическим требованиям, за счет субсидий невозможно.
В результате, с начала текущего года цены на муку были скорректированы с учетом текущей импортной цены на продовольственную пшеницу предприятиями, занимающимися поставками продовольственной пшеницы и производством муки. В качестве превентивной меры по предотвращению манипулирования ценами на рынке сбыта Государственной службой по антимонополии и контролю за потребительским рынком при Министерстве экономики проведены переговоры с рядом крупных импортеров продовольственной пшеницы, а также производителями муки и хлеба, обеспечен контроль процесс.
Таким образом, с учетом импортных цен и затрат на переработку сформирована реальная цена данного продукта, максимальная цена установлена производителями муки и хлеба: оптовая цена 50-килограммового мешка муки - 35,9 маната, 500 гр. традиционный (розничная цена круглого хлеба - 50 копеек, розничная цена 650 граммов традиционного (круглого) хлеба - 65 копеек.
Государственная служба продолжает принимать строгие меры контроля за соблюдением ценовых лимитов. По итогам первых дней мониторинга оптовая цена муки колеблется в пределах 35,4-35,9 маната.
В настоящее время Государственная служба готовит регулярно обновляемую базу данных оптовых центров и торговых точек производителей муки, режимов работы и оптовых цен, которая будет обнародована сегодня.
В случае манипулирования ценами на рынке муки и хлеба потребители также могут обратиться в Госслужбу за получением соответствующей информации: контактный телефон: (+99412) -599-76-00.