Dövlət Xidmətinin un və çörəyin qiymətinə nəzarət tədbirləri
Son dövrdə dünyada baş verən iqtisadi proseslərin və COVİD-19 pandemiyasının təsirləri, 2021-ci il ərzində dünya bazarlarında ərzaqlıq buğdaya tələbin artması və buğda istehsalçısı olan ölkələrin daxili bazarı qorumaq məqsədilə həyata keçirdiyi müxtəlif proteksionist tədbirlər fonunda ərzaqlıq buğdanın qiyməti kəskin artmışdır. Əlavə olaraq, ən böyük ərzaqlıq buğda istehsalçılarından biri və Azərbaycana ixrac edilən buğdanın əsas mənbə ölkəsi olan Rusiya Federasiyasının 2021-ci ilin fevral ayından yüksək ixrac rüsumları tətbiq etməsi səbəbindən ölkəmizə idxal olunun ərzaqlıq buğdanın qiymətində 2019-cu il ilə müqayisədə təxminən 58% bahalaşma baş vermişdir.
Vurğulamaq vacibdir ki, Azərbaycanda ərzaqlıq buğdanın, unun və çörəyin qiyməti tənzimlənən tariflər əsasında deyil, bazar iqtisadiyyatı prinsiplərinə uyğun olaraq tələb-təklif əsasında formalaşır. 2021-ci il ərzində ərzaqlıq buğdanın dünya üzrə kəskin bahalaşmasının Azərbaycana təsirinin azaldılması məqsədi ilə hökumət tərəfindən ayrılmış böyük həcmdə subsidiyalar hesabına buğda və unun qiymətlərinin real qiymətlərdən aşağı saxlanılması təmin olunmuşdur. Təbii olaraq, subsidiyalar hesabına bu qiymətlərin uzunmüddətli dövrdə liberal iqtisadi tələblərə zidd olaraq qeyri-real səviyyədə saxlanılması mümkün deyildir.
Nəticədə cari ilin əvvəlindən etibarən ərzaqlıq buğda tədarükü və un istehsalı ilə məşğul olan sahibkarlıq subyektləri tərəfindən unun qiyməti ərzaqlıq buğdanın hazırkı idxal qiymətinə uyğunlaşdırılmışdır. Satış bazarında qiymət manipulasiyalarına yol verilməməsi məqsədi ilə preventiv tədbir olaraq, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti bir sıra iri ərzaqlıq buğda idxalçıları, həmçinin un və çörək istehsalçıları ilə müzakirələr aparmış və prosesin nəzarətdə saxlanılması təmin edilmişdir.
Belə ki, idxal qiymətləri və emal xərcləri nəzərə alınmaqla, hazırda bu məhsula real qiymət formalaşmış, un və çörək istehsalçıları ilə qiymətin maksimal yuxarı həddi müəyyənləşdirilmişdir: 50 kq-lıq bir kisə unun topdansatış qiyməti - 35,9 manat, 500 qr-lıq ənənəvi (dairəvi) çörəyin pərakəndə satış qiyməti - 50 qəpik, 650 qr-lıq ənənəvi (dairəvi) çörəyin pərakəndə satış qiyməti - 65 qəpik.
Dövlət Xidməti qiymət hədlərinə əməl olunması üzrə ciddi nəzarət tədbirlərini davam etdirir. İlk günlərin monitorinqlərinin nəticələrinə əsasən, unun topdansatış qiyməti 35,4- 35,9 manat arasında dəyişir.
Hazırda Dövlət Xidməti un istehsalçılarının topdansatış mərkəzləri və məntəqələri, iş vaxtları və topdansatış qiymətlərinə dair mütəmadi şəkildə yenilənəcək məlumat bazası hazırlayır və bu gün ərzində ictimaiyyətə açıqlanacaqdır.
İstehlakçılar un və çörək bazarında qiymət manipulasiyası halları ilə rastlaşdıqda, həmçinin əlaqəli məlumat almaq məqsədi ilə Dövlət Xidmətinə müraciət edə bilərlər: əlaqə telefonu: (+99412)-599-76-00.

The impact of recent global economic processes and the COVID-19 pandemic, rising demand for food wheat in world markets in 2021 and various protectionist measures taken by wheat-producing countries to protect the domestic market have led to a sharp increase in wheat prices. In addition, due to the imposition of high export duties by the Russian Federation, one of the largest producers of wheat and the main source of wheat exported to Azerbaijan, from February 2021, the price of food wheat imported to our country increased by about 58% compared to 2019.
It is important to emphasize that food prices in Azerbaijan are formed not on the basis of regulated tariffs on wheat, flour and bread, but on the basis of supply and demand in accordance with the principles of a market economy. In order to reduce the impact of the sharp rise in food prices on Azerbaijan in 2021, the government has ensured that wheat and flour prices remain below real prices through large subsidies. Naturally, it is impossible to keep these prices unrealistic in the long run, contrary to liberal economic requirements, due to subsidies.
As a result, since the beginning of this year, the price of flour has been adjusted to the current import price of food wheat by businesses engaged in the supply of food wheat and flour production. As a precautionary measure to prevent price manipulation in the sales market, the State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control under the Ministry of Economy held discussions with a number of major wheat importers, as well as flour and bread producers, and ensured control of the process.
Thus, taking into account the import prices and processing costs, the real price of this product has been formed. The maximum price has been set by flour and bread producers: wholesale price of a 50 kg bag of flour - 35.9 manat, 500 g of traditional ( retail price of round bread - 50 qapiks, retail price of 650 grams of traditional (round) bread - 65 qapiks.
The State Service continues to take strict control measures to ensure compliance with price limits. According to the results of the first days of monitoring, the wholesale price of flour varies between 35.4 and 35.9 manat.
Currently, the State Service is preparing a regularly updated database of flour producers' wholesale centers and outlets, opening hours and wholesale prices, which will be made public today.
In case of price manipulation in the flour and bread market, consumers can also apply to the State Service to obtain relevant information: contact phone: (+99412) -599-76-00.