Əmtəə bazarının səmərəliliyi üzrə İşçi Qrupunun növbəti iclası keçirilib
Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Əmtəə bazarının səmərəliliyi və rəqabət İşçi Qrupunun onlayn formatda növbəti iclası keçirilib. İqtisadiyyat Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti, Dövlət Statistika Komitəsi, Mərkəzi Bank, Dövlət Neft Şirkəti, "Keyfiyyət Assosiasiyası" İctimai Birliyi, "PricewaterhouseCoopers Azerbaijan", eləcə də özəl sektor nümayəndələrinin iştirak etdiyi iclasda Dünya Bankı Qrupunun “Əlverişli Biznes Mühiti” layihəsinin “Bazar rəqabəti” indikatoru üzrə diaqnostika matrisasının son layihəsinin təqdimatı və işçi qrupunun 2022-ci il üçün Fəaliyyət Planının müvafiq bəndlərinin yarımillik dövr üzrə icra vəziyyəti müzakirə edilib.
İşçi Qrupunun 2022-ci il üçün prioritet götürülən sahələrin icrasından irəli gələn məsələlər, qarşıda duran vəzifələr və son dövrlərdə həyata keçirilmiş islahatlar, xüsusi ilə rəqabət və dövlət satınalmaları sahəsində qanunvericilikdə edilmiş dəyişikliklərin layihəsi barədə də fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşün sonunda Fəaliyyət Planında nəzərdə tutulan tədbirlərin icrasının vaxtında və səmərəli təmin edilməsi məqsədilə “Bazar rəqabəti” indikatoru üzrə diaqnostika matrisasına əlavələrin olunması və qeyd olunan indikator ilə bağlı müvafiq sahədə təkmilləşmələrin həyata keçirilməsinə dair 2022-2023-cü illər üzrə Yol Xəritəsinin hazırlanması qərarı qəbul edilib.

Очередное заседание Рабочей группы по эффективности товарного рынка и конкуренции Комиссии по деловой среде и международным рейтингам прошло в онлайн-формате. Министерство экономики, Государственная служба по антимонополии и контролю за потребительским рынком при Министерстве экономики, Государственная налоговая служба при Министерстве экономики, Госкомстат, Центральный банк, Государственная нефтяная компания, Общественное объединение «Ассоциация качества», «ПрайсуотерхаусКуперс Азербайджан» , а также представители частного сектора участвовали на мероприятии. На встрече состоялась презентация окончательного проекта диагностической матрицы по показателю «Конкуренция на рынке» проекта Группы Всемирного банка «Удобная бизнес-среда» и статус реализации соответствующих пунктов Плана действий Рабочей группы на 2022 год для обсуждался полугодовой период.
Состоялся обмен информацией о вопросах, возникающих в связи с реализацией приоритетных направлений Рабочей группы на 2022 год, предстоящих задачах и недавно реализованных реформах, особенно проекта законодательных изменений в сфере конкуренции и государственных закупок.
По итогам заседания, в целях обеспечения своевременной и эффективной реализации мероприятий, предусмотренных Планом мероприятий, принято решение о подготовке Дорожной карты на 2022-2023 годы по внесению дополнений в диагностическую матрицу по «Рыночному Конкуренция» и внедрение улучшений в соответствующей области, связанной с указанным показателем.