“Milli Standartlaşdırma Fəaliyyətində Beynəlxalq Təcrübə” mövzusunda seminar keçirilib
Avropa İttifaqının dəstəyi ilə reallaşdırılan “Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutuna dəstək” Tvinninq layihəsi çərçivəsində Alman Standartlar İnstitutu tərəfindən “Milli Standartlaşdırma Fəaliyyətində Beynəlxalq Təcrübə” seminarı təşkil olunub. Tədbirdə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin, Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu, standartlaşdırma üzrə texniki komitələrin nümayəndələri və xarici ekspertlər iştirak ediblər.
“Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu”nun baş direktoru vəzifəsini icra edən İlham Bayramov standartlaşdırmanın keyfiyyət infrastrukturunun əsasını təşkil etdiyini vurğulayaraq, bu sahənin inkişafında texniki komitələrin rolunu qeyd edib, kadr potensialının gücləndirilməsi baxımından “Azərbaycan Standartllaşdırma İnstitutuna dəstək” Tvinninq layihəsinin əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
Seminarda xarici ekspertlər tərəfindən standartlaşdırma vasitəsilə ticarətin stimullaşdırılması, milli standartlaşdırma fəaliyyətində beynəlxalq təcrübənin tətbiqi, maraqlı tərəflərin texniki komitələrə cəlb edilməsi və digər mövzularda təqdimatlar edilib, müzakirələr aparılıb.

Семинар на тему «Международный опыт национальной деятельности по стандартизации» был организован Немецким институтом стандартов в рамках проекта Twinning «Поддержка Азербайджанского института стандартизации», реализуемого при поддержке Европейского Союза. В мероприятии приняли участие представители Государственной службы по антимонополии и контролю за потребительским рынком при Министерстве экономики, Азербайджанского института стандартизации, технических комитетов по стандартизации и зарубежные эксперты.
Исполняющий обязанности генерального директора «Азербайджанского института стандартизации» Ильхам Байрамов подчеркнул, что стандартизация является основой инфраструктуры качества, отметил роль технических комитетов в развитии этой сферы и обратил внимание на важность проекта Twinning «Поддержка Азербайджанского института стандартизации» в части усиления кадрового потенциала.
На семинаре состоялись презентации и дискуссии зарубежных экспертов по вопросам стимулирования торговли посредством стандартизации, применения международного опыта в национальной деятельности по стандартизации, привлечения заинтересованных сторон в технические комитеты и другие темы.