“Milli Standartlaşdırma Fəaliyyətində Beynəlxalq Təcrübə” mövzusunda seminar keçirilib
Avropa İttifaqının dəstəyi ilə reallaşdırılan “Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutuna dəstək” Tvinninq layihəsi çərçivəsində Alman Standartlar İnstitutu tərəfindən “Milli Standartlaşdırma Fəaliyyətində Beynəlxalq Təcrübə” seminarı təşkil olunub. Tədbirdə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin, Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu, standartlaşdırma üzrə texniki komitələrin nümayəndələri və xarici ekspertlər iştirak ediblər.
“Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu”nun baş direktoru vəzifəsini icra edən İlham Bayramov standartlaşdırmanın keyfiyyət infrastrukturunun əsasını təşkil etdiyini vurğulayaraq, bu sahənin inkişafında texniki komitələrin rolunu qeyd edib, kadr potensialının gücləndirilməsi baxımından “Azərbaycan Standartllaşdırma İnstitutuna dəstək” Tvinninq layihəsinin əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
Seminarda xarici ekspertlər tərəfindən standartlaşdırma vasitəsilə ticarətin stimullaşdırılması, milli standartlaşdırma fəaliyyətində beynəlxalq təcrübənin tətbiqi, maraqlı tərəflərin texniki komitələrə cəlb edilməsi və digər mövzularda təqdimatlar edilib, müzakirələr aparılıb.

The seminar "International Experience in National Standardization Activities" was organized by the German Standards Institute as part of the Twinning project "Support to the Azerbaijan Standardization Institute" realized with the support of the European Union. Representatives of the State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control under the Ministry of Economy, Azerbaijan Standardization Institute, technical committees on standardization and foreign experts took part in the event.
Ilham Bayramov, Acting Director General of "Azerbaijan Standardization Institute", emphasized that standardization is the basis of quality infrastructure, noted the role of technical committees in the development of this field, and drew attention to the importance of "Support to Azerbaijan Standardization Institute" Twinning project in terms of strengthening personnel potential.
At the seminar, presentations and discussions were held by foreign experts on trade stimulation through standardization, application of international experience in national standardization activities, involvement of interested parties in technical committees and other topics.