Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Əmtəə bazarının səmərəliliyi və rəqabət İşçi qrupunun onlayn formatda növbəti iclası keçirilib.
İclasda Dünya Bankı Qrupunun “Əlverişli Biznes Mühiti” layihəsi üzrə təqdimatı, layihənin “Bazar rəqabəti” indikatoru üzrə diaqnostika matrisasının tərtibi və işçi qrupunun 2022-ci il üçün Fəaliyyət Planı müzakirə edilib.
İşçi qrupunun 2022-ci il üçün prioritet sahələrin icrasından irəli gələn məsələlər, qarşıda duran vəzifələr və son dövrlərdə həyata keçirilmiş islahatlar, xüsusi ilə dövlət satınalmaları sahəsində qanunvericilikdə edilmiş dəyişikliklər haqqında iştirakçılar məlumatlandırılıb.
Özəl sektorun nümayəndələri ilə birlikdə qarşılıqlı müzakirələr formatında keçən iclasa İqtisadiyyat Nazirliyinin, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin, Dövlət Statistika Komitəsinin, Mərkəzi Bankın, Dövlət Neft Şirkətinin, "Keyfiyyət Assosiasiyası" İctimai Birliyinin, "PricewaterhouseCoopers Azerbaijan" və digər şirkətlərinin nümayəndələri qatılıb.
Görüşün sonunda Fəaliyyət Planında nəzərdə tutulan tədbirlərin icrasının vaxtında və səmərəli təmin ediməsi məqsədilə “Bazar rəqabəti” indikatoru üzrə diaqnostika matrisasının tərtibi üçün İşçi qrupunun yaradılması qərarı qəbul edilib.

Очередное заседание Рабочей группы Комиссии по деловой среде и международным рейтингам по вопросу эффективности товарного рынка и конкуренции прошло в онлайн-формате.
На встрече обсуждались презентация Группы Всемирного банка по проекту «Благоприятная бизнес-среда», составление диагностической матрицы по показателю «Конкуренция на рынке» проекта, а также обговорили план действий рабочей группы на 2022 год.
Участники были проинформированы о вопросах, возникающих в связи с реализацией приоритетных направлений на 2022 год рабочей группы, предстоящих задачах и реализованных за последнее время реформах, особенно об изменениях, внесенных в законодательство в сфере государственных закупок.
Во встрече, проведенной в формате взаимных обсуждений с представителями частного сектора, приняли участие представители Министерства экономики, Государственной службы по антимонополии и контролю за потребительским рынком при Министерстве экономики, Государственной налоговой службы при Министерстве экономики, Госкомстата, Центрального банка, Государственной нефтяной компании, общественного объединения «Ассоциация качества», а также представители PricewaterhouseCoopers Azerbaijan и других компаний.
По итогам заседания было принято решение о создании рабочей группы по составлению диагностической матрицы по показателю «Рыночная конкуренция» в целях обеспечения своевременного и эффективного выполнения мероприятий, предусмотренных Планом мероприятий.