Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Əmtəə bazarının səmərəliliyi və rəqabət İşçi qrupunun onlayn formatda növbəti iclası keçirilib.
İclasda Dünya Bankı Qrupunun “Əlverişli Biznes Mühiti” layihəsi üzrə təqdimatı, layihənin “Bazar rəqabəti” indikatoru üzrə diaqnostika matrisasının tərtibi və işçi qrupunun 2022-ci il üçün Fəaliyyət Planı müzakirə edilib.
İşçi qrupunun 2022-ci il üçün prioritet sahələrin icrasından irəli gələn məsələlər, qarşıda duran vəzifələr və son dövrlərdə həyata keçirilmiş islahatlar, xüsusi ilə dövlət satınalmaları sahəsində qanunvericilikdə edilmiş dəyişikliklər haqqında iştirakçılar məlumatlandırılıb.
Özəl sektorun nümayəndələri ilə birlikdə qarşılıqlı müzakirələr formatında keçən iclasa İqtisadiyyat Nazirliyinin, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin, Dövlət Statistika Komitəsinin, Mərkəzi Bankın, Dövlət Neft Şirkətinin, "Keyfiyyət Assosiasiyası" İctimai Birliyinin, "PricewaterhouseCoopers Azerbaijan" və digər şirkətlərinin nümayəndələri qatılıb.
Görüşün sonunda Fəaliyyət Planında nəzərdə tutulan tədbirlərin icrasının vaxtında və səmərəli təmin ediməsi məqsədilə “Bazar rəqabəti” indikatoru üzrə diaqnostika matrisasının tərtibi üçün İşçi qrupunun yaradılması qərarı qəbul edilib.

The next meeting of the Commodity Market Efficiency and Competition Working Group of the Commission on Business Environment and International Ratings was held in online format.
At the meeting, the World Bank Group's presentation on the "Favorable Business Environment" project, the compilation of the diagnostic matrix for the "Market Competition" indicator of the project, and the Action Plan of the working group for 2022 were discussed.
The participants were informed about the issues arising from the implementation of the priority areas for 2022 of the working group, the upcoming tasks and the reforms implemented in recent times, especially the changes made in the legislation in the field of public procurement.
The meeting held in the format of mutual discussions with representatives of the private sector was attended by the representatives of Ministry of Economy, the State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control under the Ministry of Economy, the State Tax Service under the Ministry of Economy, the State Statistics Committee, the Central Bank, the State Oil Company, the "Quality Association" public union, PricewaterhouseCoopers Azerbaijan and other companies.
At the end of the meeting, a decision was made to create a working group to compile a diagnostic matrix for the "Market competition" indicator in order to ensure the timely and effective implementation of the measures provided for in the Action Plan.