İqtisadiyyat Nazirliyində görüş
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Xəzər Siyasət Mərkəzinin icraçı direktoru Əfqan Niftinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə iqtisadiyyat naziri ABŞ ilə iqtisadi tərəfdaşlığın inkişaf etdiyini qeyd edib. Bu il ölkələrimiz arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyini vurğulayan nazir Azərbaycanın ikitərəfli münasibətlərin inkişafında maraqlı olduğunu, regional təhlükəsizlik və əməkdaşlıq, iqlim dəyişikliyi, enerji, su və ərzaq təhlükəsizliyi və s. istiqamətlərdə əməkdaşlıq imkanlarını vurğulayıb. Nazir bildirib ki, pandemiyanın təsirlərinin aradan qaldırılması, iqtisadi fəallığın bərpa edilməsi, biznesin aktiv fəaliyyətə qaytarılması qarşıda duran əsas vəzifələrdəndir və bu məqsədlə institusional islahatların həyata keçirilməsini tələb edən hədəflər müəyyənləşdirilib.
Xəzər Siyasət Mərkəzinin icraçı direktoru Əfqan Nifti qurumla tərəfdaşlığın istiqamətləri barədə fikirlərini bildirib, ABŞ-nin işgüzar dairələrinin Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinin bərpasında iştiraka maraq göstərdiklərini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə iqtisadi-ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi barədə müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, Xəzər Siyasət Mərkəzinin nümayəndə heyətinin işğaldan azad olunmuş ərazilərimizə səfəri nəzərdə tutulur.

Economy Minister Mikayil Jabbarov has accepted a delegation led by the Executive Director of the Caspian Policy Center Afgan Nifti.
“The economic partnership with the United States is developing. This year celebrates the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between our countries, and Azerbaijan holds an interest in developing bilateral relations, and there are opportunities for cooperation in the areas of regional security and cooperation, climate change, energy, water and food security, and so on. The elimination of the consequences of the pandemic, the restoration of economic activity, the return of business to active operation are among the main tasks ahead, and for this, targets have been identified that require institutional reforms,” the Economy Minister said.
Executive Director of the Caspian Policy Center Afgan Nifti talked of the areas of partnership with the organization, emphasizing that the US business community is concerned with participation in the restoration of the liberated territories of Azerbaijan.