İqtisadiyyat Nazirliyində görüş
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Xəzər Siyasət Mərkəzinin icraçı direktoru Əfqan Niftinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə iqtisadiyyat naziri ABŞ ilə iqtisadi tərəfdaşlığın inkişaf etdiyini qeyd edib. Bu il ölkələrimiz arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyini vurğulayan nazir Azərbaycanın ikitərəfli münasibətlərin inkişafında maraqlı olduğunu, regional təhlükəsizlik və əməkdaşlıq, iqlim dəyişikliyi, enerji, su və ərzaq təhlükəsizliyi və s. istiqamətlərdə əməkdaşlıq imkanlarını vurğulayıb. Nazir bildirib ki, pandemiyanın təsirlərinin aradan qaldırılması, iqtisadi fəallığın bərpa edilməsi, biznesin aktiv fəaliyyətə qaytarılması qarşıda duran əsas vəzifələrdəndir və bu məqsədlə institusional islahatların həyata keçirilməsini tələb edən hədəflər müəyyənləşdirilib.
Xəzər Siyasət Mərkəzinin icraçı direktoru Əfqan Nifti qurumla tərəfdaşlığın istiqamətləri barədə fikirlərini bildirib, ABŞ-nin işgüzar dairələrinin Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinin bərpasında iştiraka maraq göstərdiklərini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə iqtisadi-ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi barədə müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, Xəzər Siyasət Mərkəzinin nümayəndə heyətinin işğaldan azad olunmuş ərazilərimizə səfəri nəzərdə tutulur.

Министр экономики Микаил Джаббаров встретился с делегацией во главе с исполнительным директором Каспийского политического центра Афган Нифтом.
В ходе встречи министр экономики отметил развитие экономического партнерства с Соединенными Штатами. Подчеркнув 30-летие установления дипломатических отношений между двумя странами в этом году, министр подчеркнул,что Азербайджан заинтересован в развитии двусторонних отношений а также отметил возможность сотрудничества в сферах региональной безопасности в направлениях изменения климата, энергетической, водной и продовольственной безопасности и тд. Министр сообщил, что ликвидация последствий пандемии, восстановление экономической активности, возвращение бизнеса к активной деятельности являются одними из основных задач, стоящих перед ними, и для этого определены ориентиры, требующие проведения институциональных реформ.
Исполнительный директор Центра Каспийской Политики Афган Нифти рассказал о направлениях партнерства с организацией, отметив, что бизнес-сообщество США заинтересовано в участии в восстановлении освобожденных территорий Азербайджана.
На встрече обсуждались вопросы расширения экономических и торговых связей.
Следует отметить, что делегация Каспийского политического центра посетит наши освобожденные территории.